A lányok egyre korábban érik el a pubertáskort
A legújabb felmérési adatok szerint az Egyesült Államokban manapság sokkal fiatalabb korban érik el a lányok a pubertást, mint a korábbi évtizedekben, ez pedig a szakértők szerint főként az országos méretű elhízás-járvány számlájára írható. A kutatók több mint 1200, hat és nyolc év közötti kislány életét kísérték figyelemmel a 2004 és 2011 közti időszakban.
A San Francisco és Cincinnati körzetéből, valamint New York Cityből való lányokat többször is megvizsgálták ez alatt az időszak alatt. A kutatók a mellek növekedésének megindulásától számították a pubertáskort. A felmérési adatok szerint a fehér kislányok átlagosan 9,7 évesen léptek be a pubertáskorba, ami az 1997-es adatokhoz képest 3-4 hónappal kevesebb, az 1960-as évek átlagéletkorát pedig messze meghaladja. A fekete kislányok manapság 8,8 évesen lépnek a pubertásba, ami nagyjából megegyezik a korábbi évek adataival. A felmérési eredmények szerint a spanyol származású lányok 9,3 évesen, az ázsiaiak pedig 9,7 évesen lépnek a pubertáskorba.
A korábbi felmérésekhez hasonlóan most is kiderült, hogy az elhízás és a túlsúly szoros összefüggésbe hozható a korai pubertással, mivel a nagyobb testtömegindexű (BMI) kislányok sokkal nagyobb eséllyel kezdtek korábban fejlődni, mint normál testsúlyú társaik. „A BMI mostanra sokkal jelentősebb tényező lett a korai pubertás szempontjából, mint a faj és az etnikai hovatartozás – nyilatkozta Dr. Frank Biro, a Cincinnati Gyermekkórház gyermekorvos professzora – Ezek a lányok az elhízás-járvány kellős közepén születtek és nevelkedtek. A korai pubertás az elhízásnak egy olyan velejárója, amivel mostantól számolni kell.”
„Az elmúlt 20 évben minden új felmérés alkalmával reméltük, hogy a pubertáskor elérte a legalsó határt – mondta Marcia Herman-Giddens, az Észak-Karolina Egyetem kutatója – De minden egyes alkalommal kiderül, hogy a korai pubertás valóban egyre koraibbá válik.” A mellek korai fejlődése ugyanakkor nem feltétlenül jelent egyet azzal, hogy a menstruációs ciklus is korábban kezdődne. Ennek kiderítése majd a jövőbeli kutatások feladata lesz.
Fontos megjegyezni továbbá, hogy az elhízáson kívül számtalan más tényező is befolyásolhatja a lányok fejlődését. A mai gyerekek kevésbé aktívak, és kevesebb gyümölcsöt és zöldséget is esznek, mint a pár évtizeddel korábban születettek. A húsban és tejtermékekben gazdag étrend, a stresszes családi környezet, a hormonokkal teli hajápoló termékek használata, valamint az inzulinrezisztancia mind szerepet játszhatnak a korai pubertás kialakulásában.
„Egyelőre azonban fogalmunk sincs, hogy ezek a tényezők miként hatnak a pubertásra” – nyilatkozta Herman-Giddens.
A kiváltó okoktól függetlenül a korai pubertásnak azonban komoly és hosszú távú káros egészségügyi hatásai lehetnek. „Több felmérés is bizonyította, hogy a korai pubertáson átesett lányok körében sokkal nagyobb eséllyel alakul ki magas vérnyomás-betegség, és kettes típusú diabétesz – nyilatkozta Dr. Biro – A korai fejlődés emellett szociális következményekkel is járhat, gyakran ugyanis hatalmas különbség van a között, ahogy egy lány kinéz, és a között, ahogy viselkedik, és ahogy mások bánnak vele.”