Naponta egy órát álljunk munkahelyünkön, ha egészségesek akarunk maradni
„A napi 6-7 óra, amit az irodában ülve töltünk el, rendkívül káros hatással lehet az egészségi állapotunkra – nyilatkozta Kevin Fenton professzor, egy angol közegészségügyi szolgálat országos igazgatója – Az értekezleteket, kávészüneteket és üzleti ebédeket ezért érdemes lenne állva eltölteni, vagy a nap egy bizonyos részében tudatosan állva dolgozni.”
„Az aktív életmód ugyanis egyértelműen csodaszer, amivel csökkenthetjük a daganatos- és szívbetegségek kialakulási esélyét, és javíthatjuk mentális állapotunkat.”
Az egészségügyi felmérések szerint Nagy-Britanniában a felnőtt férfiak és nők 40 százaléka nem tartja be a heti ötször 30 perc mozgásra vonatkozó ajánlásokat. Sőt, a férfiak és nők egyharmadának esetében az ülő életmód azt jelenti, hogy még heti 30 percnyi testmozgást sem végeznek.
A Harvard Egyetem szakértői szerint az ülő életmód legalább olyan káros, mint a dohányzás, és az inaktivitás közvetlenül hozzájárulhat a korai halálozáshoz.
„Az emberek világszerte egyre kevesebbet mozognak, ez pedig részben annak köszönhető, hogy az általunk végzett munka az ülő életmód kialakulásának kedvez – nyilatkozta Fenton professzor – Egyszerűen túl sok időt töltünk a számítógép előtt ülve.
Sokan talán nem hiszik el, de a mozgás az a csodaszer, amire olyan régóta várunk. Megfelelő mennyiségű testmozgással ugyanis csökkenthetjük a súlyunkat, valamint a daganatos- és szívbetegségekre való hajlamunkat, ezen kívül javíthatjuk mentális egészségünket és általános kedélyállapotunkat is.
Már azzal is sokat tehetünk egészségi állapotunkért, ha munkahelyünkön hajlandóak vagyunk időnként felállni, és állva dolgozni, vagy egy-egy értekezletet állva végigcsinálni. Az állás javítja a testtartást és ezáltal csökkenti a hátfájás kialakulási esélyét. Ezen kívül javítja a keringést is, és a pulzusszámot is megemeli, ezzel pedig óránként plusz 50 kalóriát égethetünk el.
Fontos továbbá, hogy amikor csak lehet, használjuk a lépcsőt, mert ezzel is javíthatjuk mobilitásunkat.
Először kezdjük kicsiben, mondjuk napi egy órával. Fél óra ácsorgás reggel, fél óra délután. Aztán ezt a mennyiséget emelhetjük az állva elköltött ebédekkel és kávészünetekkel.”
Egy 2012-ben a Lancet című szaklapban megjelent tanulmány szerint az ülő életmód több halálos áldozatot követel manapság világszerte, mint a dohányzás.