Kövér gyerek gyógymódja az aktív anya
Az elmúlt 30 évben az elhízott gyerekek száma megduplázódott, az elhízott felnőttek száma megnégyszereződött. Az elhízás lett az egyik fő közegészségügyi probléma és az is marad, amíg meg nem értjük, miért híznak el a gyerekek. Egy új elmélet kapcsolatot teremt az anya és a gyerekkori kövérség között: az ok az evolúció, a megoldás az édesanyák kezében van.
A gyerekek derékbősége járványszerűen nő, a tudósok keresik az okokat. Egy új elmélet magyarázza, miért születnek egyre nagyobb súlyú csecsemők.
Eddig nem volt érvényes elmélet arra, miért híznak el a gyerekek olyan gyorsan. Az általános vélemény, hogy „keveset mozognak és túl sokat esznek”, nagyon leegyszerűsíti a problémát és a népesség jelentős hányadát megbélyegzi.
Az új elmélet nagy előrelépés az evolúció, elhízás és egészség elmélete terén. Egy évszázad tényeit összegzi olyan különböző területekről, mint a gyermekgyógyászat, evolúciós biológia, embertan és epidemiológia, ebből szűri le a gyermekkori járványszerű elhízás okainak elméletét.
A főbb okok:
- Az elhízás annak eredménye, hogy a zsírsejtek legyőzik a más szöveteket az étellel felvett energiáért folyó versenyben.
- A nő terhesség előtti, alatti és utáni testmozgási aktivitása és testösszetétele evolúciós következményekkel jár, mert mindkettő nem csak az ő anyagcseréjét és megbetegedési kockázatát, hanem gyermekei, unokái és ükunokái anyagcseréjét és megbetegedési kockázatát is megszabja.
- Sok népcsoportban az anyák túlhaladtak az anyagcsere kritikus pontján, így szinte elkerülhetetlen, hogy gyermekeik és gyermekeik gyermekei elhízzanak és gyenge fizikai adottságokkal éljenek.
Az új elmélet szerint az elhízás nem genetikus, evolúciós erők, pl. társadalmi/kulturális fejlődés eredménye, amelyek a zsírsejtek versenyelőnyéhez vezettek. A múlt század hatvanas éveitől az anyák egyre inkább fizikailag inaktívvá, ülő foglalkozásúvá, nagyobb testsúlyúvá váltak. Ez megváltoztatta a terhességük alatti anyagcseréjüket. Kisebb lett a verseny a zsírsejtek és izomsejtek között a kevesebb mozgás miatt, így több energia maradt még meg nem született gyermekükben a zsírsejtek számának növelésére. Ennek eredményeképpen drámaian megnőtt az elhízás és betegség kockázata a csecsemőknél és kisgyerekeknél.
Ezek a tények azt mutatják, hogy a gyerekkori elhízás okai nem újkeletűek, az ügy már generációkkal korábban kezdődött. Az elmélet kimondja, hogy a falánkság és tunyaság nem az elhízás elsődleges meghatározói. Remélhetőleg csökken a tudatlanság, ami miatt a jó szándékú emberek tévesen azt hiszik, hogy a gyermek akaraterő hiánya miatt hízik el, vagy mert édesanyja nem gondoskodik megfelelő táplálékról. Az akaraterő és jó szándék nem versenyezhet az evolúcióval…
Az elhízás további terjedésének megállítására a leendő édesanyáknak egész életükben fizikailag aktívnak kell lenniük – főleg a pubertás idején, ez készíti fel anyagcseréjüket a terhességre és arra, hogy egészséges anyagcseréjű gyermekeik szülessenek.
A klinikus orvosoknak tisztában kell lenniük azzal, hogy a fogamzás és szülés előtti torna fontos, de alig használt eszköz az elhízás elleni küzdelemben. Az evolúció az ok és az aktív édesanyák a gyógymód. Csak az édesanyáknak van hatalmuk az elhízás evolúciójának megváltoztatására.
(Angolból fordította: Korom Lajos)