Lakjunk üvegházban!
A kevesebb stressz és a jobb egészségi állapot titka, ha átlátszó házakba költözünk – állítja egy építészekből és tudósokból álló csapat. Egy csupa üvegből készült épület, így a benne lakók rendszeresebben jutnak napfényhez, a szervezetük hatékonyabban képes szabályozni önmagát. A falak átlátszóak, és az épületben sosincs se túl meleg, se túl hideg.
A „The Photon Space” névre hallgató épület csupa üvegből készült, így a benne lakók rendszeresebben jutnak napfényhez, a cirkadián ritmusuk is megfelelőbben működik, a szervezetük pedig hatékonyabban képes szabályozni önmagát. A többrétegű, csúcsminőségű üvegfalak teljesen átlátszóak, és az épületet úgy tervezték, hogy abban sosincs se túl meleg, se túl hideg, okostelefon segítségével pedig akár nappal, akár éjszaka el lehet sötétíteni.
A 45 négyzetméteres otthon 360 fokos panorámával rendelkezik, tartalmaz egy nappalit, egy hálószobát, egy konyhát és egy fürdőszobát, a felépítése pedig mindössze négy hétbe telik. Egyedi kérésre más elrendezés is megoldható, sőt a házat luxus változatban is el tudják készíteni, ám ez esetben természetesen jóval borsosabb lesz az amúgy sem alacsony ára. Az üvegfalak az ultraviola sugárzást is képesek blokkolni, és a zajok 85 százalékát is kiszűrik, az épületet pedig úgy rögzítik a talajhoz, hogy szükség esetén könnyen áthelyezhető máshova.
A kíváncsi tekintetek elől a falak színezésével lehet védekezni, bár felmerül a kérdés, hogy ez esetben mennyire valósul meg az eredeti cél, vagyis az, hogy minél több fény jusson a házba. Az sem mindegy emellett, hogy hol helyezik ez az épületet, hiszen míg egy erdő közepén igazán kellemes lehet, egy zsúfolt nagyvárosban már talán kevésbé praktikus a csupa üveg birodalom.
Brent Richards, az épület tervezője így nyilatkozott: „Építészként mindig is vonzódtam az üveghez, és nagyon örülök, hogy az Oxford Egyetemmel együttműködve egy olyan kutatásba foghattam, melynek révén a természetes fény felhasználásával az emberi szervezet belső óráját a természetes környezethez igazíthatjuk.”