Konyhai baktériumbunkerek
Elképesztő, mennyi baktérium található a konyhában! Higiéniai szempontból különösen nagy veszélyforrás a hűtőszekrény, a szivacs és a tisztítókendő. A vizsgálat eredménye: négyzetcentiméterenként 10 000 baktériumot találtak a mosogatóban, ugyanennyit a munkaasztalon, 100 000-et a konyha padlóján, és 100 milliót a konyhai szivacson. Hogyan küzdjünk ellenük?
Rendszeres fertőtlenítés nem szükséges
A szivaccsal a baktériumokat mindenütt szétszórjuk a konyhában, törölgetéskor pedig a baktériumok átkerülnek az edénytörlőkre is. Fertőtlenítsük ezért rendszeresen a konyhát? Nem szükséges, hiszen a fertőtlenítőszerek allergiát válthatnak ki. Forró víz, mosószer és általános tisztítószerek tökéletesen elegendőek a takarításhoz.
Szivacs és törlőkendő
- mosogatókendő- és törölközőcsere elegendő minden két-három napban.
- kéztörlőket és tisztítóeszközöket 60 fokon, edényszárítókat legjobb 90 fokon mosni. Mosógép helyett ezek mosogatógépbe is betehetők, de minimum 60 fokon.
- szivacsokat és konyharuhákat mindig jól hagyjuk megszáradni.
Konyhai berendezések, vágódeszkák
- A konyhai eszközök és munkafelületek könnyen tisztíthatók legyenek. A nedves repedések baktériumbunkerek!
- Késeket, amint érintkezésbe kerültek nyers hússal, először tisztítsuk meg, aztán használjuk tovább.
- A lemosott vágódeszkát szárításhoz állítsuk élére, hogy a levegő jobban járjon körülötte. Ha a vágódeszkát meleg víz éri, az megduzzad, és a baktériumok a réseken át behatolnak. Ez nem jelenti azonban azt, hogy a fa vágódeszkáról le kellene mondanunk. A műanyag sem feltétlenül jobb.
- Legjobban fertőtleníthetők a vágódeszkák mikrohullámú sütőben.
- A nyers és főtt élelmiszerekhez különböző vágódeszkát használjunk.
Hűtőszekrény
- A hűtőszekrényt tíz naponként pakoljuk ki és alaposan tisztítsuk meg. Különösen a növényi maradékokon szaporodnak jól a baktériumok.
- Havonta egyszer tisztítsuk ki a hűtőszekrényt ecetes vízzel, és olvasszuk le. A munkafelületeket meleg szappanos vízzel öblítsük le.
Ne feledjük el a kézmosást
Tulajdonképpen magától értetődik: mielőtt élelmiszerekkel foglalkozunk, alaposan kezet kell mosni. Vizsgálatok kimutatták, hogy a legtöbb baktérium a kézről kerül át az élelmiszerre. Alapos kézmosással ez megelőzhető.
(Németből fordította: Koncz László)