Újrahasznosítás az étkezésben is
Naponta rengeteg ételt dobunk ki – vagy jobb esetben adunk oda a kutyának. Hiába sopánkodunk, hogy eközben éheznek az etióp kisgyerekek, mivel hozzájuk nehezen tudnánk eljuttatni abból, ami nálunk megmarad. Saját magunk viszont újragondolhatjuk, újrahasznosíthatjuk az ételeket, amelyek a tűzhelyen és a hűtőben várakoznak. Hogyan „újíthatjuk” fel a maradékot?
Jellemző, hogy 1-2 napnál tovább nem szívesen eszünk meg valamit, amit főztünk, hiszen ennyi idő alatt megunjuk, és más ízekre vágyunk.
Néhány okos ötlet az ételgazdálkodáshoz:
- Megmaradt, érésnek indult sajt? Semmi baj! Reszeljük le, és kiváló krémleves készülhet belőle tejjel, tejszínnel és fűszerekkel!
- A megmaradt zöldségeket, szalámit és felvágottat hasznosíthatjuk egybesütve serpenyős egytálételként.
- A zöldségekből kiváló krémleves készülhet akkor is, ha már kevésbé frissek.
- A száradásnak indult kenyeret ne dobjuk ki! Pirítósnak, vagy szendvicssütőben megsütve még kiváló, sőt jobb is, mint ha friss kenyérrel próbálkoznánk. Bundás kenyérnek szintén kiváló lehet a már kevésbé friss kenyér.
- Ugyanígy a száradó kenyeret felhasználhatjuk krémleves feltétjeként. Pirítsuk meg, és vágjuk kockákra. Olcsóbb és gazdaságosabb, mint a levesgyöngy!
- A megmaradt tésztából készíthetünk sült tésztát (a krumplis tészta például pirítva egészen más, pikáns ízt kap, és ehhez nem is kell frissnek lennie). Szintén alkalmas lehet pl. a sajtos tészta, vagy a tejszínes tészta egy tésztasaláta alapjának is. Vagy a megmaradt fasírt összekockázva alapanyaga lehet a rakott krumplinak, vagy fűszeres, zöldséges rizshez is keverhetjük alternatív rizses húsként.
Még milliónyi ötletet lehetne felsorolni, de ebből a listából már látszik, hogy minden csak a kreativitásunkon múlik! Az étel-újrahasznosítók rendszeresen arról számolnak be, hogy ilyen módon rengeteg olyan új fogás születik, ami nagyon ötletes és finom, a konvencióktól eltérő, de éppen ezért különleges. Néha éppen így születnek a legfinomabb ebédek…
Nem utolsósorban pedig ne feledkezzünk meg a mélyhűtésről. Nemcsak a nyers alapanyagokat lehet lefagyasztani, hanem a főtt ételeket is. Akár a főtt tésztát, vagy rizst üresen, akár az elkészült készételt. A lényeg, hogy ez a tevékenységünk legyen követhető. Címkézzük fel a kis dobozokat, zacskókat, és írjunk rá dátumot is. A hűtő ajtajára tegyünk egy kis cetlit, hogy milyen ételek várakoznak még a mélyhűtőben, szintén dátummal ellátva. Ez segítségünkre lesz abban, hogy tudjuk, mi és mióta áll ott. Arról nem is beszélve, hogy sokszor mentesíthet minket a főzéstől, vagy annak egy részétől, mert csak valamilyen korábban elkészített fogást kell kiolvasztanunk.