Aki idős, nem tud figyelni? És a memória?

Az idősebbek fizikális, testi képességei gyengébbek, mint tinédzserként, és az agyuk kognitív ereje – tehát a tanulási, emlékezési és problémamegoldó képességük – ugyancsak lassul. Az időskor velejárója, hogy nehezebb felidézni az ismert tényeket, gondot jelent a figyelem megosztása két vagy több tevékenység, illetve információforrás között. A Harvard szakértőinek véleménye.

Ezek a változások befolyásolják az összpontosító képességet, így előfordulhat, hogy könnyebben elterelődik a figyelmük, mint fiatalabb korban. Az öregedéssel gyakran együtt járó halláskárosodás szintén megnehezíti a beszéd megkülönböztetését zajos környezetben. Mivel a hallás ilyenkor a szokásosnál nagyobb koncentrációt igényel, még az összpontosítási képesség enyhe csökkenése is befolyásolhatja a beszédértést.

Időskorban nem kell azonnal nagy bajra gyanakodni

A legtöbb ember az 50-es és 60-as éveibe lépve kezdi észrevenni a változásokat. Bár ezek megdöbbenést okozhatnak, az életkorral összefüggő memória- és gondolkodási problémák többsége mögött nincs a háttérben meghúzódó olyan agyi betegség, mint például az Alzheimer-kór.

Ami az érintettek számára memóriaproblémának tűnik, az valójában csupán lassabb feldolgozási sebességet jelent, valamint az új emlékek hibás kódolását és visszakeresését tükrözheti a figyelem csökkenése miatt. A lényeg az, hogy bár az agy lassabban tanul meg új információkat, és nehezebben emlékszik vissza rájuk, az ember azon képessége, hogy megértse azt, amit már ismer, és ésszerű érveket és ítéleteket alkosson, érintetlen marad.

Alvás, figyelem és memória

E korlátok közül sok megmozdítható, és a rosszabb minőségű alváshoz kapcsolódik. Ugyanakkor az agyban az életkor előrehaladtával végbemenő szerkezeti változások is megmagyarázhatják ezeket a fejleményeket. Az időskor velejárójaként a memóriafeldolgozásban érintett agyi régiók, mint például a hippocampus és különösen a frontális lebenyek, idővel anatómiai és neurokémiai változásokon mennek keresztül.

Ennek következményeként az életkor előrehaladtával tovább tart az új információk befogadása, feldolgozása és az emlékezés rájuk. Az öregedéssel párhuzamosan az agyi receptorok és neuronok természetes fogyása szintén megnehezítheti a koncentrációt. Ezért az idősebb ember nemcsak lassabban tanulja meg az új információkat, hanem az is előfordulhat, hogy azért okoz nagyobb nehézséget a felidézésük, mert elsőre nem tanulta meg őket teljesen.

Fájdalom és fókusz

Emellett időskorban csökken a végrehajtó funkciót magában foglaló feladatok elvégzésének képessége. Sokan úgy tanulják meg kompenzálni ezeket a változásokat, hogy az idő nagy részében a megszokásra, az ismert rutinra hagyatkoznak, és extra erőfeszítéseket fordítanak arra, hogy olyan új információkra összpontosítsanak, amelyeket meg akarnak tanulni.

A fókuszt az öregedéssel együtt járó fájdalmak is befolyásolhatják. A fájdalom önmagában is elvonja a figyelmet, és a kezelésére használt gyógyszerek egy része szintén befolyásolhatja a koncentráció képességét.

(Angolból fordította: K. G.)

Ha tetszett ez az írásunk, figyelmébe ajánljuk az alábbi cikkünket is.

https://www.natursziget.com/itthon/20220321-remek-agytorna-a-magyar-wordle