Hogyan csökkenthető megfelelő táplálkozással a szénanátha?
A tavasz kezdete sokak számára sajnos egyben a szénanátha kezdete is. Virágpollen repül a levegőben, és allergiás reakciókat okoz. Jellemző tünetei a viszkető szem és orr, a gyakori tüsszentés vagy orrfolyás. A pollenallergiásoknak ilyenkor különösen nagy figyelmet kell fordítaniuk az étrendjükre, mert az súlyosbíthatja, de enyhítheti is a tüneteket.
Aki szénanáthában szenved, gyakran nem tolerál bizonyos táplálékokat sem. Ennek oka az úgynevezett keresztallergia. Ez azért keletkezik, mert a pollen és az élelmiszerallergiát okozó fehérjék szerkezetükben hasonlóak.
A pollenallergiás betegeknek ezért óvatosnak kell lenniük bizonyos élelmiszerekkel. Ha azonban ezeket jól bírja a szervezetük, rendszeres fogyasztásuk segít megőrizni a toleranciát az allergénekkel szemben. A következő keresztallergiák különösen gyakran fordulnak elő:
- nyírpollen: csonthéjas és magvas gyümölcsök (alma, szilva és cseresznye), diófélék és szója
- fűpollen: gabonafélék és hüvelyesek (például szója és földimogyoró)
- gyomnövény pollen: főleg sárgarépa, zeller, kamilla, paprika, paradicsom, articsóka, uborka, fokhagyma és különféle fűszernövények
Alacsony hisztamintartalmú étrend
A szénanátha az immunrendszer túlzott reakciója a pollenben lévő fehérjékkel szemben. A védelmi reakció eredményeként a szervezet hisztamint szabadít fel, ami végül a kellemetlen érzést okozza. Ezért ajánlott alacsony hisztamintartalmú étrend, ami nem növeli a szervezetben ezt az anyagot. Ajánlott például csak mértékkel fogyasztani élesztőt tartalmazó késztermékeket, érlelt sajtokat, hüvelyeseket, paradicsomot, búzából készült termékeket, csokoládét, ecetet, tenger gyümölcseit és füstölt húst.
Vitaminok és ásványi anyagok a szénanátha ellen
Egyes vitaminok és ásványi anyagok képesek csökkenteni a szénanátha tüneteit. Stabilizálják a nyálkahártyák állapotát, megakadályozzák a hisztamin véráramba kerülését, megkötik a felesleges hisztamint a testben, vagy elősegítik annak lebomlását. A szénanátha enyhítését szolgáló anyagok:
- B6-vitamin (például a zabpehelyben és a teljes kiőrlésű rizsben)
- C-vitamin (például a paprikában, narancsfélékben és káposztában)
- magnézium (például búzakorpában, napraforgómagban és diófélékben)
- kalcium (például a joghurtban, és a Camembert sajtban)
- szelén (például a szezámmagban, brazil dióban és kókuszban)
- mangán (például zabpehelyben, búzakorpában, rizsben és mogyoróban)
- cink (például osztrigában, marhahúsban, lencsében és teljes kiőrlésű kenyérben)
Jók a szénanátha ellen a gyulladáscsökkentő, antioxidánsokban és omega-3 zsírsavakban gazdag élelmiszerek. Ezekben gazdag például a mediterrán konyha, ahol sok friss gyümölcsöt, zöldséget, halat és olívaolajat fogyasztanak.
A nyálkahártyák nedvesen tartása
Az elegendő ivás fontos az immunrendszer számára, emellett hidratálja a nyálkahártyákat és így azok erősebb gátat képeznek a pollen ellen. A kávé kis mennyiségben jól tolerálható.
Az alkoholról ezzel szemben le kell mondani, mert képes a szervezetben meglévő hisztamint felszabadítani, és ezáltal súlyosbítja a tüneteket. A fekete tea magas hisztamintartalma miatt szintén nem ajánlott.
A grépfrútlé esetében óvatosságra van szükség: kölcsönhatásba léphet az antihisztaminokkal.
Táplálkozási tippek szénanáthásoknak
Általában ajánlott a vitaminban gazdag, friss és változatos étrend. A cukrot, a halat, a húsokat, a tojást és a tejet csak mérsékelten szabad fogyasztani. A következő ételek ideálisak a szénanátha enyhítésére:
- friss gyümölcs
- brokkoli és kelbimbó
- zöldlevelű zöldségek, mint a kelkáposzta, a spenót és a mángold (legjobb olívaolajjal vagy lenmagolajjal együtt)
- bodza, homoktövis és fekete ribizli, valamint az acerola
- petrezselyem és kakukkfű
- hagyma és alma
- napraforgómag szezám- és lenmag
Alternatív táplálkozásformák
Néhány érintett arról számolt be, hogy szénanátháját enyhíti az átállás a vegetáriánus vagy vegán étrendre. Néhány gyümölcs- és zöldségféle azonban növelheti a hisztamintartalmat vagy a keresztallergia miatt rosszabbodás állhat be. A hagyományos kínai orvoslás többek között a nyers élelmiszerekről, a búzáról és a tejtermékekről való lemondást javasolja.
Az egyes élelmiszerekről való teljes lemondást mindig orvossal kell megbeszélni. Gyakran elegendő a könnyű étrendváltozás ahhoz, hogy a szénanáthát kézben tartsuk.
(Németből fordította: Koncz László)
Ha szeretne még a szénanátháról olvasni, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket is: