Új divat: teljes test dezodor

Bár az üzletek eddig is tele voltak mindenféle hónaljdezodorral, a neves márkák kínálta illatrudak, krémek és spray-k mostanában már „teljes testre kiterjedő” szagszabályozást ígérnek. A termékeken gyakran az intim területekre vonatkozó utalások is megtalálhatók. Amanda Schupak szakújságírónak a legújabb divathóbortról írt cikkét az amerikai CNN tette közzé.

„Jelenleg ez egy trend”, mondja az amerikai kozmetikai és testápolási ipart képviselő szakmai szövetség alelnöke, Dr. Marisa Plescia. Lássuk, mire képesek a teljes testet fedő dezodorok, és hogyan lehet megkülönböztetni őket egymástól.

Hogyan működnek a teljes test dezodorok?

Az általános használatra forgalmazott termékek közül sok szinte megegyezik a hagyományos dezodorokkal vagy testpermetekkel. Gyakran vannak bennük porszerű elemek, amelyek felszívják az izzadságot – ilyen például a nyílgyökér (Maranta arundinacea) por, a tápiókakeményítő és a magnézium-karbonát –, valamint illatanyagok a kellemetlen szag elfedésére. A legtöbb készítmény nem tartalmaz izzadságszabályozó alumíniumsókat, mint a hagyományos izzadásgátlók, de néhány közülük igen.

Dr. Chris Adigun, az észak-karolinai Chapel Hill egyik bőrgyógyásza hangsúlyozza, hogy egyes innovatív termékek antimikrobiális vegyületeket tartalmaznak, amelyek a rossz szagot okozó baktériumokat célozzák meg.

Régi és új összetevők

Az egyik ilyen összetevő a mandulasav, amely az alfa-hidroxisavak családjába tartozik, és képes elpusztítani a baktériumokat a bőrön. Egy másik példa a magnézium-hidroxid, amely a természetes dezodorok gyakori összetevője. Növeli a bőr pH-értékét, kevésbé savassá téve a környezetet, ezért nem kedvelik a szagokat okozó baktériumok, amilyen például a Staphylococcus hominis és a Corynebacterium tuberculostearicum, mondja Plescia.

Egy másik márka a baktériumokat a régóta ismert varázsmogyoróval támadja meg, valamint egy sor újabb összetevőt tartalmaz, amelyeket a baktériumok szaporodásának féken tartására használnak.

Adigun arra is rámutat, hogy a bőrgyógyászok rendszeresen kezelik a tartós testszagot helyileg felírt antibiotikumokkal. De ezeket csak a hónaljra alkalmazzák.

Valóban szükségünk van teljes test dezodorra?

A válasz a legtöbb szakértő szerint nem. „Nem mindenhol vagyunk büdösek. Szóval nem értem, miért kellene mindenhova dezodort kenni”, mondja Adigun. Testünkben sok helyen találhatók verejtékmirigyek, de csak egy kis részük felelős a testszagért, teszi hozzá.

Ezek az ún. apokrin mirigyek elsősorban a hónaljban és az ágyék körül koncentrálódnak. Felszabadítják a zsírokban és fehérjékben bővelkedő verejtéket, amely korlátlan mennyiségű táplálékot kínál a S. hominis és a bőr mikrobiom más tagjai számára. A testszagot ezek a baktériumok termelik. A verejtékmirigyek többsége nem ad számukra ilyen bőséges tápanyagot, ezért ezeken a testtájakon nem érzünk szagot.

Vigyázat! Jobb az óvatosság

Plescia szerint hibás az a következtetés, hogy rossz szagúak vagyunk, és a testünkön kell elkenni valamit, hogy jobb legyen az illatunk.

Adigun ezt azzal egészíti ki, hogy az üzenet különösen nyugtalanító, ha nőknek szól. Rámutat, hogy óvatosnak kell lenniük, ha a vagina közelébe tesznek valamit. Ezen a területen a bőr nagyon érzékeny, és a hüvely támogatja a mikroflóra finom egyensúlyát.

A baktériumölő összetevők megzavarhatják ezt az egyensúlyt, ami gombás fertőzésekhez és bakteriális vaginosishoz vezethet. Bár a használati utasítás szerint egy ilyen termék csak külső használatra szolgál, a külső és a belső határvonala nem mindig egyértelmű.

Sok nőt irritálhatnak egyes összetevők

Mint bármi másnál, amit az ember a testére töröl, permetez vagy bedörzsöl, előfordulhat, hogy egyes összetevők irritálhatják a bőrt.

„Sajnos sok, érzékenyebb bőrű páciensem az egész testet használó dezodorokat irritálónak találja”, mondja Dr. Jeanine Downie, a New Jersey állambeli Montclair bőrgyógyásza. A gyakori irritáló anyagok közé tartozik a pentilénglikol, a fenilpropanol, a kálium-hidroxid és az illatanyag.

Ha valakinek nem érzékeny a bőre, és szereti a dezodorok meg a spray-k érzetét és illatát, akkor nincs semmi gond a használatukkal. De ha rendszeresen fürdik, akkor Downie szerint nincs szüksége rájuk.

Hozzáteszi: „A hozzám fordulók folyamatosan kérdezik, mit gondolok ezekről a termékekről. Elmondom nekik, hogy amikor zuhanyozok, még mindig szeretem a szappant és a vizet.”

(Angolból fordította. K. G.)

Ha tetszett ez a téma, figyelmébe ajánljuk az alábbi cikkünket.

https://www.natursziget.com/egeszseg/20100304-veszelyes-dezodorok-fenyvedok