Gyógymódkereső

Székrekedés

A székrekedés elkerülésére a leglényegesebb a megfelelő mennyiségű és minőségű rost és víz bevitele. Fehér kenyér helyett fogyasszunk teljes őrlésű gabonából készült, sok rostot tartalmazó kenyeret, együnk rendszeresen müzlit.

Egy házi müzlirecept: 2 evőkanál frissen őrölt gabona ízlés szerint, 2 evőkanál lenmag, 2 evőkanál apróra vágott csonthéjas gyümölcs (dió, mandula, fenyőmag stb.), 2 evőkanál finomra vágott, szárított gyümölcs (pl. mazsola, szilva, füge, datolya, ananász). A keveréket öntsük fel annyi hideg vízzel, hogy éppen ellepje, és hagyjuk egy éjszakán át „dagadni”. Reggel adhatunk hozzá ízlés szerint kefirt, joghurtot, aludttejet vagy tejsavót. Reggelire fogyasszuk. Az ily módon készített müzlihez ne tegyünk friss gyümölcsöt, mert az a gabonapéppel együtt erjedési diszpepsziához, teltségérzéshez, puffadáshoz vezet, és a táplálékot elviselhetetlenné teszi.

Előnyös, ha minél több nyers zöldséget, gyümölcsöt fogyasztunk.

Igyunk sok folyadékot, elsősorban jó minőségű forrás- vagy ásványvizet. Ha a napot két nagy pohár vízzel kezdjük, általában fél órán belül megvan az eredménye. Fokozza a hatást, ha hideg helyett langyos vizet iszunk (ez az indiai hagyományos orvoslásban, az ájurvédában is bevált eljárás). Jól rendben tartja az emésztést, és hozzájárul a mindennapi széklethez az éhgyomorra vagy vízivás után elfogyasztott grépfrútlé is.

Ha a fenti étrendi változások nem hozzák meg a várt eredményt, akkor külön rostanyagot is bevihetünk a szervezetbe korpa formájában. A legtöbben búzakorpával egészítik ki táplálékukat, ami hasznos ugyan, de még jobb, ha keverjük a különböző – vízben oldódó és oldhatatlan – rostokat, például zabkorpát is fogyasztunk. Az utóbbi nemcsak a széklet rendezésében segít, hanem az epetermelés szabályozásával hatékonyan csökkenti a koleszterinszintet is.

A zöldség- és gyümölcsfogyasztás jótékony hatását fokozhatjuk például aszalt szilvával vagy más szárított gyümölcsökkel, akár gyümölcskenyérbe sütve is, esetleg szilvalekvárral. Hasonló hatású a narancshéj. A narancsot először mossuk meg szeszes oldattal, hogy megszabadítsuk a rá permetezett viaszos rothadásgátlótól! Az apróra vágott narancshéjat főzzük meg, hűtsük le, majd ismét főzzük fel, és addig forraljuk, míg a víz el nem párolog, végül szórjuk meg barnacukorral vagy nádcukorral.

Kompót formájában segíthet a madárberkenye, egy-két evőkanálnyit együnk belőle.

A népi orvoslás bevált szere a nyers savanyú káposzta. Rendezi a bélmozgást, karbantartja a beleket, sőt fekélyellenes hatása is van (bár ez utóbbira jobb a nyers káposztalé). Kúraszerű alkalmazáshoz három héten át naponta fogyasszunk 30 dkg savanyú káposztát.

Hasznos lehet az áztatott füge vagy lenmag. Egy pohár vízbe áztassunk be napközben négy, lehetőleg friss fügét, és lefekvés előtt fogyasszuk el a vízzel együtt. Hasonló kíméletes hashajtás érhető el, ha napközben egy-két evőkanálnyi lenmagot beáztatunk 2 deciliter vízbe, és este elfogyasztjuk. Az áztatott lenmag síkossá teszi a bélsarat, ezért könnyebb az ürítés. Lenmag használatakor vigyázzunk a megfelelő folyadékbevitelre, mert ha kevés vízzel nyeljük le, hashajtás helyett székrekedés következhet be.

Különböző lekvárokkal, méz és joghurt rendszeres fogyasztásával szintén megpróbálhatjuk rendezni a székletet.

Népi gyógymód az éhgyomorra fogyasztott, frissen sült alma vagy a zabpehely.

Évszázadok óta alkalmazzák a keserűsót vagy glaubersót. Éhgyomorra igyunk meg egy pohár meleg vizet, amelyben előzőleg kevés keserűsót oldottunk fel. A másik hagyományos és azonnal ható szer a ricinusolaj, amiből általában egy evőkanálnyi szükséges.

A görög konyhában ismert módszer a szőlőlevél alkalmazása. A leveleket jól mossuk meg meleg vízzel, nehogy permetlé maradjon rajtuk, vágjuk apróra, és egy evőkanálnyi olívaolajjal fogyasszuk el éhgyomorra.

Mellőzzük az alkohol- és a koffeintartalmú üdítőitalok (pl. kóla) fogyasztását, mert ezek folyadékveszteséget okozva súlyosbítják a székrekedést.

Életmód: Próbáljuk rászoktatni magunkat a rendszeres székelésre, lehetőleg mindennap ugyanabban az időben. A legelőnyösebb, ha már reggel, röviddel ébredés után sikerül kiüríteni a beleket. Jó tudni, hogy erre – a hagyományos kínai orvoslás szemszögéből nézve – a legkedvezőbb az 5–7 óra közötti időszak, mert a vastagbél-meridián ekkor működik maximális energiával.

Mozogjunk, sportoljunk rendszeresen. Ha ülő munkát végzünk, igyekezzünk mozgással ellensúlyozni annak hatását, hiszen az ülés gyengíti a bél izomzatát, és gátolja a has vérellátását.

Tapasztalat szerint a rendszeres és nem kellően kezelt stressz könnyen vezet székrekedéshez, illetve a bél irritációjához. Ezért igen fontos, hogy tanuljunk meg ellazulni, és rendszeresen, lehetőleg naponta relaxáljunk.

Testen kezelhető akupresszúrás pont: Vab-11.

Serkenti a vastagbél működését a vastagbélvezeték 11-es pontjának nyomogatása. A behajlított könyökön felül nyomjuk meg néhányszor a könyökhajlat külső szélét.

Vissza a betegségek listájához

Itt olvasható tanácsainkat Kürti Gábor: Gyógyítás otthon című, 2003-2004-ben több kiadásban is megjelent könyvéből vettük – a szerző hozzájárulásával.