A fogyás kémiája (1.)
Sokunkban felmerül újra a fogyókúra ötlete, hiszen végre itt a jó idő! Aki túlsúllyal küzd, biztosan túl van már pár divatos diétán. Ami kisebb-nagyobb sikert hozott, de az eredmény ritkán volt tartós. Én is ehhez a társasághoz tartozom, pontosabban (és bízva a tartós változásban): eddig oda tartoztam…
Hónapok óta érlelődik bennem a vágy, hogy plusz kilóim nagy részétől megszabaduljak, de okosan, a legújabb orvosi kutatások iránymutatásával és az Energy készítmények segítségével.
Sokszor használjuk a készítményeket szervezetünk karbantartására, de tudjuk: hatékonyan segíthetnek a fogyásban is.
Az én felfogásom szerint a fogyókúra = kémia, azaz a sikerhez meg kell ismernünk a szervezet vegykonyhájának működését, és élnünk kell ezzel a tudással.
A diéta megkezdése előtt érdemes felkeresni a háziorvosunkat, kikérni a tanácsát, valamint ajánlott egy laborvizsgálatot is elvégeztetni (a fogyókúra végén megismételt vizsgálat eredményei biztosan javulást fognak mutatni).
A cél elsődlegesen a testzsír százalék csökkentése, vagyis a valódi fogyás elérése. A diéta megkezdésekor ne csak az induló súlyunkat mérjük meg, hanem centivel a derék, a csípő, a comb, a kar méreteit (lehet, hogy lesz olyan időszak, amikor a mérleg nem mutat csökkenést, de a centiken látszik a karcsúsodás).
I. alapelv: figyeljünk az inzulinra!
Az új kutatások középpontjába az inzulinszint váltakozása került. Az inzulint hasnyálmirigyünk termeli: a szénhidrát fajtájú tápanyagok elfogyasztása után, a vércukorszint emelkedését követően az inzulin kiáramlik a hasnyálmirigyből a véráramba, és a vérből a cukrot az inzulint megkötő receptorok segítségével bejuttatja a sejtekbe.
Az inzulin a raktározást elősegíti, az energiatermelő, lebontó folyamatokat viszont gátolja.
Egészséges, nem túlsúlyos emberekben is több inzulin termelődik étkezést követően, a reggeli órákban (7-11 között) és este (17-20 óra között), mint dél körül – ugyanakkora szénhidrátbevitel mellett.
Túlsúlyos (sok szénhidrátot fogyasztó) embereknél a nagy mennyiségű zsírszövet és a folyamatosan bevitt cukor miatt úgynevezett inzulinrezisztencia alakul ki, ami miatt jóval nagyobb a bázis inzulintermelés, illetve a szénhidrátbevitelre válaszul képződő inzulin termelése is. (Az inzulinrezisztencia azt jelenti, hogy a túl sok bevitt cukor miatt termelődő, túl nagy mennyiségű inzulin hatására kevésbé reagálnak a szövetek – mivel érzéketlenné válnak a célsejtek inzulin receptorai.)
Ezt a folyamatot a króm képes gátolni, illetve mérsékelni (Fytomineral).
A testsúlycsökkentés alapja tehát az inzulintermelés mérséklése!
Természetesen nagyon fontos, hogy az étkezéssel bevitt szénhidrátok milyen mértékben emelik meg a vércukorszintet, illetve ez a magasabb szint milyen hosszú ideig tart, mennyi idő alatt „cseng le”. Az egyes élelmiszerek megítélése a glikémiás indexük és a glikémiás telítettségük alapján történhet: a fogyás szempontjából tehát azok a legjobb élelmiszerek, amelyeknek alacsony a glikémiás indexük.
A túlsúlyosok alap inzulintermelését le kell szorítani a normál testsúlyúak szintjére. Ezt úgy tudjuk elérni, hogy fehérjében gazdag és szénhidrátban szegény diétát alkalmazunk. Reggel és este szinte semmi szénhidrát fogyasztása nem ajánlott. Zsírszegény tejtermékek (sajt, túró, joghurt), csirke, pulykasonka, tojás, egy kis szelet teljes kiőrlésű kenyérrel, vagy egy fehérje shake (sokféle kapható), teljes kiőrlésű zabpehellyel.
Ebédnél ugyancsak szem előtt tartandó a fehérjebevitel („a fehérjék tüzében égnek a zsírok”). Halak, csirke, marhahús mellett ehetünk sok nyers, párolt zöldséget, kevés körettel. Ha jólesik, még gyümölcsöt és egy szelet sütit is megehetünk. Mivel az inzulinszint alacsony, ezeket a kalóriákat a szervezet nem fogja elraktározni, hanem az izmok táplálására fordítja. Így nem érezzük, hogy hónapokig lemaradunk kedvenc ételeinkről, és az idegrendszerünk is jobban bírja a diétát.
A vacsora időszaka ismét a raktározásé, ezért újra figyelnünk kell. Ilyenkor jólesik a meleg zöldség – leves vagy főzelék formájában (kivéve borsó, répa) –, keményítővel sűrítve, kevés csirkehússal, hallal, vagy saláta, „light” sajttal, nem zsíros hússal.
Magyarország egyik legelismertebb obezitológusa („fogyidoki”), aki a sztároknak is segít a fogyásban, úgy véli, hogy a napi háromszori étkezés a legideálisabb. Nyugat-Európában már a cukorbetegeket is erre állítják át. Ő is egyetért azzal az elvvel, hogy két étkezés között teljen el minimum 4, maximum 5,5 óra. Ha két étkezés között nem nassolgatunk, akkor a testünk közben megéhezik és a zsírraktárhoz nyúl, de ha iszunk egy kávét vagy eszünk egy narancsot, esetleg pár szem kekszet, akkor az inzulin beáramlik a vérbe, és a zsírégetés leáll. Nagyon ajánlott két étkezés között egy falatot sem enni, mert a fogyókúra így kétszer olyan hatékony lehet. Lényeges az is, hogy 5,5 órán túl már nem szabad kihagyni az étkezést, mert beindul a pánikreakció, és amit utána eszünk, az bizony elraktározódik.
Más a helyzet azonban akkor, ha komolyabb erőkifejtés történik (pl. edzés, fitneszterem), mert a szervezet – ha gyorsan felhasználható, nagyobb mennyiségű energiára van szüksége –, ilyenkor először nem a zsírokhoz nyúl, hanem előbb könnyen hasznosítható szénhidrátokat keres, pl. az izomszövetek lebontásával (katabolizmus). Aki tehát fogyókúra idején rendszeresen sportol, annak az étrendjében a mozgáshoz igazított, ésszerű szénhidrátbevitelnek is megvan a maga szerepe.
Ha Ön véletlenül nem éhes, akkor is ajánlott a fehérjebevitel a háromszori étkezésnél. Mert ha nincs a szervezetben elég fehérjepótlás, a szervezet akkor is a sajátját bontja, vagyis az izmot. Éppen azt, ami zsírral táplálkozik… És minél kevesebb az izom, annál lassabb az anyagcsere, így a fogyás is. Így a mérleg hiába mutat mínusz 5 kg-ot, mert lehet, hogy azt nem a testzsírból vette el a szervezet. Jojó effektusként azonnal visszajön…
Természetgyógyászként persze tisztában vagyok vele, hogy a korábbihoz képest bőségesebb fehérjebevitel egyszersmind fokozott terhelést jelenthet a vesék (húgy-ivarrendszer, ízületek, mozgásrendszer) és a vastagbél számára. És ha nem teremtjük meg a feltételeket a többlet fehérje kellő feldolgozásához (megfelelő mennyiségű élő táplálékkal, enzimek bevitelével, bőséges folyadékfogyasztással, sok tiszta víz ivásával, rendszeres testmozgással), akkor bizony a fogyókúra hátrányait is megtapasztalhatjuk…
Szervezetünk hetente 70 dkg – 1 kg közötti zsírt képes lebontani, ezért legyünk türelmesek. Kb. 10 kg-os fogyáshoz nagyjából 10 hét szükséges.
Az első 2 hétben persze kissé nehéz megszervezni, hogy zöldség, hal és csirkemell legyen otthon, és megállni, hogy két étkezés között ne kapjunk be egy-egy falat kekszet. De miután a kilók „olvadnak lefelé”, jönnek az elismerő megjegyzések, előbb-utóbb természetessé válik az egész, és létrejön az életmódváltás. Néha persze megáll, lelassul, úgy 5-6 kg-nál a fogyás, de egy kicsi türelem, és újra indul.
Segíthetjük a szervezetet, gyorsíthatjuk az anyagcserét sportolással, „ugrabugra” dvd-vel, futással, biciklizéssel, és persze oda kell figyelnünk a rostfogyasztásra (zöldség, gyümölcs, zabkorpa vagy/és zabpehely, útifűmaghéj).
II. alapelv: mikrotápanyagok, fűszerek
Bizonyos tápanyagok segítik a sejtekből „kicsalogatni” a felesleges zsírmolekulákat. Tehát a zsírok elégetéséhez fehérje és mikrotápanyagok kellenek. A növekedési hormon (HGH) éjszaka is képes karcsúsítani, hatására leolvad a zsír, nőnek az izmok, a bőr pedig feszessé válik.
Az arginin és a lizin aminosavak fokozzák a növekedési hormon kiválasztódását, ezek megtalálhatók tejtermékekben, szárnyasokban, tojásban, tengeri állatokban.
Jótékonyan hat a növekedési hormonra a C-vitamin (Flavocel) és a B6-vitamin (B!omultivitamin). A C-vitaminnal a mellékvese raktárunkat tudjuk feltölteni. Itt termelődik a többi „karcsúsító” hormon, a noradneralin és az adrenalin.
Karnitin: ez a fontos aminosav szükséges ahhoz, hogy a zsírok a vérből bejussanak a sejtek energiaközpontjába, vagyis a mitokondriumba, ahol elégnek, elsősorban az izomsejtekben. (Megtalálható: sovány húsban, tejtermékekben.)
A metionin aminosav a karnitin építőeleme. Nélküle nem termelődik karcsúsító stressz hormon. (Megtalálható a következőkben: máj, lencse, szója, tojássárgája, hús.)
Taurin: ugyancsak aminosav, növeszti az izmokat, karcsúsít, zsírbontó. (Megtalálható: hús, rák, kagyló, máj.)
Norodneralin: ez a pozitív stresszhormon teszi lehetővé számunkra a csúcsteljesítményt. Hatására különösen sok zsír alakul át energiává.
Magnézium: arról gondoskodik, hogy a sejtek számára rendelkezésre álljon a zsírégetéshez nélkülözhetetlen oxigén. (Megtalálható: friss zöldségben, gyümölcsben.) Hozzájutunk a Fytomineral-ból is.
A fent részletezett két elv fedi is egymást: sok zöldség, gyümölcs, fehérjedús ételek, tejtermékek, tojás.
Felfigyelt rá, hogy a köret, a cukor és a kenyér lemaradt? Két-három hét után már nem is hiányzik… Nálam bevált reggelire a fehérje shake, teljes kiőrlésű gabonával, kínai ördögcérnával. Ebéd, amit a családnak főzök: zöldség, hús köret nélkül, desszertnek pedig főtt zabpehely, saját készítésű sárgabarack lekvárral vagy almával (nagyon finom, utána órákig nem vagyok éhes). Este fehérje shake, light sonka, salátával vagy főzelék.
Zöld tea: az egész emésztőrendszer működését egészségesebbé teszi, mert lassítja a szénhidrátok lebontását, ezzel megelőzi a vércukorszint hirtelen változásait, ily módon segíti a fölösleges zsírok elégetését. Továbbá a fel nem szívódott szénhidrátoknak köszönhetően elkerülhető a fogyókúrázóknál sok panaszt okozó székrekedés. A zöld tea kedvező feltételeket teremt a jótékony baktériumoknak és hátráltatja a kórokozó baktériumok szaporodását. Vizsgálatok kimutatták, hogy a zöld teát használók fogyókúrája kétszer olyan hatékony, mint a teát nem fogyasztóké. Ajánlom mindenkinek az Energy Gaba zöld teáját.
Fahéj: a zsírégetést és a méregtelenítést is támogatja. Egy csipet fahéj kávéba, zabpehelyre, almára – és kiváló desszert lesz belőle.
Gyömbér: emésztésserkentő, zsírégető. Teája mézzel, xilittel (nyírfacukor) és citrommal hidegen és melegen egyaránt üdítő.
Ánizs: segíti az epehólyag működését, emésztésserkentő, méregteleníti a bélrendszert, zsírt éget. Felhasználható édesség, kompót, gyümölcslé, tea ízesítésére.
Kömény: megerősíti a gyomrot, nyugtatja a bélrendszert, serkenti az emésztést.
Cayenne-bors vagy chili: serkenti az emésztést és az anyagcserét, fokozza a zsírégetést és étvágycsökkentő. Saláták, húsok, öntetek ízesítője, sőt a forró csokit és a gyümölcslevest is képes megbolondítani.
Mustármag: csökkenti az étvágyat és a cukros ételek iránti vágyat, zsírégető (6 hetes kúra ajánlott).
Króm: hatékonyan csillapítja az édességek utáni vágyat, megtalálható a Fytomineralban.
Ugyancsak fontos a rostok bőséges fogyasztása, mert gyorsítják az anyagcserét.
Bár a felsorolás végére maradtak, az elsők között érdemes gondolnunk az Energy zöld élelmiszereire: Barley, Chlorella, Spirulina Barley, valamint a sokféle zöldségre, gyümölcsre, zabkorpára és zabpehelyre, útifűmaghéjra stb.
A jódnak a fogyókúrában betöltött szerepével cikkem 2. részében foglalkozom majd, itt csak megemlítem, hogy ez a rendkívül fontos nyomelem ugyancsak megtalálható az Energy több termékében.
Sokféle fogyókúrás elv és számtalan módszer létezik, nálam az itt ismertetett vált be. Ezért közreadom, és remélem, hogy mások is sikereket érnek el vele.
Amikor ezt a cikket írom, már 14 kg-ot (zsírt!) sikerült leadnom. Pár ezer forintért testzsír-százalékot mérő mérleget lehet venni, így nyomon követhetjük a zsírfogyást.
Cikkem folytatásában további hatékony tanácsokat, praktikákat, ötleteket gyűjtök össze.
Végül következzék az egyik kedvenc receptem.
Zab puding
- 2,5 dl tej (használhatunk rizstejet vagy szójatejet is)
- 1,5 dl víz
- 1 csipet só
- 1 teáskanál xilit
- 5 evőkanál zabpehely
- 5 evőkanál zabkorpa
Az összetevőket megfőzzük, kompótos tányérba porciózzuk. Ízesíthetjük gyümölcsdarabokkal, dióval, mákkal, fahéjjal, kakaóval, lekvárral. A nem diétázó családtagok is nagyon szeretik: sok rost, kevés kalória és nincs éhség. Jó diétázást kívánok!
Égjen a zsír!
Kovácsné Ambrus Imola
Energy klubvezető, Debrecen
www.imolaenergy.hu
(Folytatjuk)
További információ az Energy cég honlapján és az Energy menüpontunkban. Ugyanott ingyenes természetgyógyász tanácsadás is igénybe vehető.