Mit vigyünk magunkkal – homeopátiás úti patika (2.)

A nyár beköszöntével szinte nem volt olyan nap, hogy ne kapjak kérdést, főleg a kisgyermekes édesanyáktól, milyen elsősegélynyújtásra alkalmas homeopátiás szert vigyenek magukkal a nyaralásra. A nyári „úti készletben” természetesen elférnek mind a hagyományos gyógyszerek, mind a homeopátiás szerek, de most csak ez utóbbiakról essen szó. Elindulás előtt gondoljuk végig azon ártalmakat, amelyek nyaralás közben leginkább előfordulhatnak. Múlt heti cikkünkben az utazási betegséggel, a nap- és hőártalmakkal, a hasmenéssel és a hányással foglalkoztunk, mostani írásunk témája pedig a szemgyulladás, a rovarcsípések, a sérülések és a láz kezelése homeopátiával. A gyógyszereket C vagy CH 12, 15, 30-as potenciában érdemes beszerezni, és általában napi egyszer, kétszer használni.

Szemgyulladás

Gyakori nyári megbetegedés, különösen akkor, ha vízparton töltjük a vakációt.
Nagy hasznunkra lehet az Aconit, amit szél, hideg után fellépő bántalomkor használjunk, amikor a szemet forrónak, száraznak érezzük.
Euphrasia: akkor segít, ha fénykerülés, könnyezés, szabad levegőn javulás jellemzi a szemproblémát. Ég, viszket, „véres” a szem.
Hepar sulphuris: nagyon jó gennyesedésekre, így a szem sárgás váladékozására is.
Pulsatillát szedjünk, ha bőséges sárgás szemváladék van.
Apis: ez a megfelelő szer piros, duzzadt, fényérzékeny szemeknél, amelyekre jólesik a hűvös borogatás.

Rovarcsípések

Nyáron gyakoribbak a bőrön jelentkező elváltozások, melyek víztől, naptól, rovaroktól, tengeri állatoktól származhatnak. Kezelésükre több homeopátiás lehetőség van.
Apis mellifica: a golyókat méhcsípés után azonnal el kell kezdeni szedni, majd negyed-fél óránként ismételni, hogy a csípés után szokványos duzzanat, fájdalom ne következzen be. Gyorsan,de rövid ideig hat. Ez a szer jó minden duzzadt, piros, érintésre érzékeny, hideg borogatásra javuló elváltozásra is.
Staphysagria: szúrt sebek és apró bogarak okozta, viszkető kiütések ellen hasznos.
Mesereumot, Rhus toxicodendront használjunk hólyagos kiütésekre. Az előbbi a zavaros, utóbbi a víztiszta bennékű (tartalmú) hólyagokon segít.
A Sulfur sokoldalú „bőr szer” a homeopátiában. Kitűnően használható, ha a kiütés nagyon viszket, és vízre, melegre rosszabbodik.
A Ledum palustre C, CH5 vagy D6-os hígítása eredményes homeopátiás szúnyogriasztó, a golyókat általában 2 óránként kell elszopogatni.

Sérülések

Nem kizárólagos nyári ártalom, de vakációban gyakrabban fordul elő. Korszerűtlen és tilos módszer sebhintőport a sebre tenni. Helyesebb valamilyen fertőtlenítő oldat vagy a természetes alapanyagú Aloe vera First használata, mely utóbbi a napégésre, torokfájásra is igen jó.
A sérülések homeopátiás kezelése függ a sérülés okától, helyétől, jellegétől, küllemétől és attól, hogy a fájdalom mire romlik vagy javul. Igen sok szer használatos.
Az Arnica a zúzódások szere, a kis erek sérülésénél, azaz a „puklik”, kékülések esetében eredményesen használható. Inkább 30-as potenciában, és többször naponta alkalmazzuk.
Staphysagria: szúrt, vágott sebeknél ajánlatos.
Apis: minden olyan elváltozásnál segít, amely rózsaszínes-piros, duzzadt, fájdalmas, az érintést sem tűri, és hideg borogatásra javul. Méh- és darázscsípés kiváló szere.
Phosphorus: vérzések, orrvérzés esetén ajánlott.

Lázcsillapítás

Ezekről se feledkezzünk meg, útipoggyászunkban még akkor is ott a helyük, ha reméljük, hogy nem lesz szükség rájuk.
Aconit: nagyon hirtelen kialakuló tünetek jellemzik. Az előzményben száraz hideg (szél, huzat, légkondicionáló) szerepel. Hidegrázás, száraz bőr (izzadás nincs), szorongás, nyugtalanság kíséri a lázas állapotot.
Belladonna: hirtelen kezdet, lázrózsás arc, fényérzékeny szemek, száraz nyálkahártyák, verejtékezés, lüktető fejfájás indikálják ezt a szert. Az ilyen beteg kívánja a savanyú italokat.
Bryonia: fokozatos kezdet, száraz nyálkahártyák, nagy szomjúság, rossz közérzet, igény a magányra.
Ferrum phosphoricum: lassan kialakuló tünetek, nem túl magas láz, hol sápadt, hol piros arc jellemzi. Kezdődő betegségeknél igen hatékony lehet. Gyakran kíséri enyhe fülfájás.
Pulsatilla: jellemzői a változékony hurutos tünetek, a sírós hangulat. A beteg nem kíván egyedül lenni, nem iszik, és a szabad levegőn feltűnően jobb az állapota, mint a zárt szobában.
Rhus toxicodendron: az átmelegedett testet hideg víz éri, ezt követően hidegrázás, láz alakul ki.
Arsenicum album: magas láz, erős nyugtalanság, kimerültség jellemzi. Ha fájdalma van, ez égő jellegű.

Az itt felsorolt szerek olyanok, mint egy kis csokor a tarka mező temérdek virágjából.
A fentieken kívül vagy helyett egyéb szerek is hasznosak lehetnek, de egy ajánlás mindig kissé szubjektív, és tükrözi a szerző véleményét.
Abban a reményben, hogy az úti patika dobozát ki sem kell nyitniuk, kívánok jó nyaralást minden kedves olvasónknak.

Dr. Sebő Zsuzsanna
gyermekgyógyász, homeopata

Homeopátiás szerek listája

Aconit (kinetózis, hő, láz)
Aloe (hasmenés)
Apis (hő, szem, bőr, sérülés)
Arnica (sérülés)
Arsenicum album (hasmenés, láz)
Belladonna (hő, láz)
Bryonia (kinetózis, hasmenés, láz)
Cocculus indicus (kinetózis)
Euphrasia (szem)
Ferrum phosphoricum (láz)
Gelsemium (hő)
Hepar sulphuris (szem, gennyesedés)
Ipeca (kinetózis, hányás)
Ledum (bőr)
Magnesium phosphoricum (hasi görcs)
Mesereum (bőr)
Nux vomica (kinetózis, hányás)
Phosphorus (vérzés, hasmenés)
Podophyllum (hasmenés)
Pulsatilla (hő, hasmenés, szem, láz)
Rhus toxicodendron (bőr, láz)
Staphysagria (szem, bőr, sérülés)
Sulphur (bőr)
Tabacum (kinetózis, hányinger)
Veratrum album (hasmenés)

Az itt ajánlott szerek egy részét megtalálják portálunk homeopátiás szerkeresőjében, amelyet folyamatosan bővítünk.