Drágább lesz a gyógyszer, ha magánorvos írja fel
Októbertől nem írhatnak fel kiemelt támogatással gyógyszert az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP) nem szerződött, illetve gyógyító tevékenységet nem folytató orvosok. A kormány úgy módosította a receptfelírás szabályait, hogy magánrendelésen kizárólag általános, azaz legfeljebb 50-70 százalékos támogatással írható fel vényköteles patikaszer, kiemelt – vagyis 90-100 százalékos – dotációval nem.
Ez azt jelenti – írja a Népszava –, hogy például egy 5 ezer forintba kerülő gyógyszert 90 százalékos támogatással eddig 500 forintért lehetett kapni, ősztől azonban 1500-2500 forintot kell érte fizetni – ha magánpraxisban írják fel.
Az MSZP szakpolitikusa a lapnak nyilatkozva az intézkedést azzal indokolta, hogy a magánorvosokat az egészségbiztosító nem tudja ellenőrizni, mivel nem állnak egymással szerződéses viszonyban, a gyógyszereket azonban az OEP által kezelt tb-kasszából támogatják. Kárpáti Zsuzsa szerint nem tudni, hogy a magánpraxisban felírt orvosságokat az állami szolgáltatónál is felírták volna-e, szerződés hiányában ugyanis kontroll sincs. Amikor egy egészségügyi szolgáltató szerződést köt az OEP-pel, akkor kapacitása lekötését vállalja, ezért kap pénz az államtól, a magánrendelések azonban olyan pluszkapacitást jelentenek, amelyre nincs szükség, így az állam nem is finanszírozza – tette hozzá.
Az egészségügyi bizottság MDF-es alelnöke szerint azonban az intézkedés alapvetően a gyógyszerkassza visszafogását szolgálja. Csáky András úgy vélte, hogy a döntés alkotmányossági aggályokat is felvet, mivel a betegek esélyegyenlőségi, illetve az orvosok receptírási jogát is sérti. A politikus átgondolatlannak minősítette a módosítást, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy vélhetően ki fogják játszani a jogszabályt az orvosok, akiket nincs értelme törvénysértésre kényszeríteni. Ellentmondásosnak tartotta azt is, hogy miközben az ellenőrzés hiánya indokolja a döntést, általános támogatással továbbra is felírhatók lesznek a gyógyszerek.
Az OEP számításai alapján a rendelkezés az orvosoknak mindössze 1-2 százalékát érinti.
A rendelet nem a gyógyszerkiadást, hanem a felírást tiltja, így a patikusok nem felelősek akkor, ha nem megfelelő támogatással adják ki a gyógyszert – mondta el a Magyar Gyógyszerész Kamara (MGYK) elnöke. Hávelné Szatmári Katalin szerint az orvos maga felel azért, hogy az általa kitöltött recept megfeleljen a jogszabályoknak. Az elnök ugyanakkor úgy vélte, hogy az intézkedés révén hátrány éri a magánorvoshoz járó betegeket.