Nyilvánossá vált a madárinfluenza elleni védelmi terv
A kormány feloldotta a madárinfluenzával kapcsolatos titokvédelmi minősítést. Az esetleges járvány megelőzésére és kezelésére szolgáló úgynevezett pandémiás terv hozzáférhető az interneten. A múlt héten tartott kormányszóvivői tájékoztatón Rácz Jenő egészségügyi miniszter megismételte: Magyarország az elsők között van a felkészülést illetően, de a fél éve rendelkezésre álló megelőzési tervet folyamatosan módosítani kell. A miniszter közölte: néhány napon belül meg lehet mondani, hogy hatásos-e az oltás, és ezután megkezdődhet az ipari gyártás. Eközben Romániában és Törökországban is megjelent a madárinfluenza, a magyar határokat pedig lezárták az ezen országokból származó szárnyasok és a belőlük készült termékek előtt.
Az egészségügyi tárca vezetője a múlt szerdai kormányülés után elmondta: valamennyi ország állami titoknak minősítette hasonló védelmi tervét, járványügyi és állambiztonsági szempontok miatt azonban a magyar kormány úgy vélte, hogy a lakosság korrekt tájékoztatása közelebb visz a pánikhangulat megelőzéséhez.
Rácz Jenő arról is tájékoztatott, hogy Magyarország olyan önálló oltóanyag-gyártási kapacitással rendelkezik, amely 500 ezer oltóanyagot tud előállítani egy hét alatt, de ha szükséges, ez a mennyiség növelhető, így akár exportra is lehet termelni. Kivitelre azonban csak azután kerülhet sor, miután Magyarország lakosainak biztosították az oltóanyagot.
A készletgazdálkodási intézet telephelyén változatlanul készen áll az a gyógyszer, amely a madárinfluenza vírus ellen hatásos, a gyártó Roche cégtől pedig van lekötött gyártókapacitás, így a vállalat fokozott veszélyhelyzet esetén Magyarország számára további készleteket biztosít. Ezt a gyógyszert, amely nem tévesztendő össze az oltóanyaggal, csak ez a cég gyártja, ezért is fontos, hogy Magyarország időben lekötötte a szükséges készleteket – tette hozzá a miniszter. Azonban tudni kell, hogy ez a gyógyszer nem megelőzésre szolgál.
A Romániában kimutatott vírustörzs csak szárnyasokat betegített meg. A vírus eddig egyetlen embert sem fertőzött meg sem Romániában, sem Európában, a világon körülbelül 100 esetet regisztráltak. Ezért a madárinfluenza jelen pillanatban állat-egészségügyi és nem humán-egészségügyi probléma – mondta a miniszter az MTI-nek.
A minisztert annak kapcsán kérdezte a hírszolgálati iroda, hogy a csehországi gyógyszertárakban a romániai és a törökországi járványveszély hírére elfogytak az influenza elleni gyógyszerek. A gyógyszer egy általános vírusellenes szer, a vírus szaporodását gátolja – hangsúlyozta a szakminiszter, s hozzátette, hogy tartós szedése károsíthatja az egészséget, illetve a vírus egy idő után képes a hatóanyag ellen védekezni. A megelőzést az oltóanyag szolgálja, annak gyártása – ha a humánkísérletek eredménnyel járnak – hamarosan megkezdődhet.
Ezt az oltást azoknak kell beadni, akik fokozottabban veszélyeztetettek, tehát akik közvetlenül érintkeznek szárnyasokkal, a lakosság tömeges oltására nincs szükség. Az emberről emberre terjedő vírusvariánsra egyelőre nincs vakcina, mivel még nem létezik ez a vírusváltozat, azonban a gyártási metodika már megvan, így ha esetleg megjelenik a variáns, 7-10 hét alatt képes Magyarország az oltóanyagot kifejleszteni – mutatott rá az egészségügyi miniszter.
Az Egészségügyi Közlöny október 10-i számában megjelent az a szakmai irányelv is, amely általánosságban a vírusos megbetegedésekre és így a madárinfluenzára vonatkozóan tartalmazza a teendőket az orvosi szakma számára.
Amennyiben szükség lesz az oltóanyagra és a gyógyszerre, azok ingyenesek lesznek a lakosság számára.
A madárinfluenzával foglalkozó, úgynevezett pandémiás terv megismerhető az Egészségügyi Minisztérium honlapján: http://www.eum.hu/eum/eum.news.page?pid=DA_114934