A mentőautókban sincs elég defibrillátor
Még a mentőautóknak is alig a harmadában van félautomata defibrillátor. A kardiológusszakma a közterületeken is minél több újraélesztő készüléket helyezne el. Egy tesztprogram keretében novemberben 25 járőrautó kapott defibrillátort, ám eddig még nem használták őket. A félautomata defibrillátor az ájult, pulzus nélküli beteg mellkasára helyezve gyors EKG-vizsgálatot végez, s megállapítja, szükség van-e az újraélesztésre. Segítségével elvégezhető az újraélesztés.
A jelenlegi néhány száznál legalább tízszer több újraélesztő készülékre lenne szükség a közterületeken – mondta a Magyar Hírlap megkeresésére a Magyar Nemzeti Szívalapítvány vezetője, Nagy András főorvos. Dobozi Pálma és Pifkó Tamás cikkéből kiderül, hogy a hirtelen szívhalál ma az egyik vezető halálok Magyarországon, óránként egy ember hal meg emiatt kórházon kívül. Kardiológusok szerint az esetek felében meg lehetne menteni a beteg életét, ha növelnék a nyilvános helyeken lévő, laikusok által is könnyen kezelhető félautomata defibrillátorok számát. Nagy András szerint elsősorban bevásárlóközpontokba, sportlétesítményekbe és különböző hivatalokba lenne érdemes ilyen szerkezetet telepíteni.
Az alapítvány tavaly novemberben a Belügyminisztériumnak adományozott 25, egyenként csaknem egymillió forintos defibrillátort, ezek nagy része járőrautókba került. Az egyelőre nem derült ki, hogy a defibrillátorok használatára kiképzett rendőrök képesek lennének-e életet menteni az eszközökkel, mert az elmúlt negyedévben egyszer sem használták őket. „Még nem volt olyan helyzet, mikor szükség lett volna rájuk” – mondta a lapnak Gálik Viktória, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) sajtóreferense, hozzátéve: a defibrillátorokat tesztelésre kapta a rendőrség.
Jó ötletnek tartja Matos Lajos, a Szent János kórház kardiológusa, hogy a járőrkocsikat újraélesztő készülékekkel szerelték fel, hiszen az utcán lévő rendőrautó előbb érhet a helyszínre, mint egy mentő rohamkocsi. Ugyanakkor elgondolkodtató, hogy – mint Győrfi Páltól, az Országos Mentőszolgálat szóvivőjétől a Magyar Hírlap megtudta – a 830 mentőautó alig harmadában van újraélesztésre alkalmas készülék. „A 150 rohamkocsi mindegyike fel van szerelve, a többi autónk közül körülbelül 100-ban van ilyen készülék” – mondta Győrfi, hozzátéve, hogy az elmúlt évtizedben nemigen volt keretük műszerfejlesztésre. Az új mentőautók forgalomba állításánál is az volt a gyakorlat, hogy a műszereket csak átszerelték a régibe. Most azonban 500 millió forint áll rendelkezésre az autópark műszerezettségének fejlesztésére, ebből Győrfi állítása szerint defibrillátorokat is be fognak szerezni.