Az orvosi kamara szerint betarthatatlan az ötperces vizit
Nem tartja lehetségesnek a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke annak – az általa egyébként támogatandó kormányzati szándéknak – a megvalósítását, hogy július elsejétől bevezessék: a doktorok minimálisan 5 percet foglalkozzanak a betegeikkel. Éger István szerint emiatt, a jelenlegi orvos-beteg találkozások számából kiindulva, akár több hónapos várólisták alakulnának ki. Szerencsétlennek tartja annak ismételgetését, hogy sok a fölösleges orvoshoz járás. Az ellátás indokoltságát ugyanis előre nem lehet tudni, azt csak akkor döntheti el a doktor, ha megvizsgálta a betegét – mondta Éger.
Múlt szerdán számolt be Molnár Lajos egészségügyi miniszter arról, hogy a betegellátás minőségi javulása érdekében döntött úgy a kormány: az orvosok legalább 5 percet foglalkozzanak a pácienseikkel. Az ennél rövidebb idejű vizitért az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) nem fizet. Arról is döntött, hogy amely napokon egy kórházi osztályon több beteg van, mint az engedélyezett ágyszám, korlátozzák az intézmény díjazását.
Később, bejelentésének visszhangjára reagálva, a miniszter pontosított: elmondta, hogy az 5 perces vizitidőt az orvos teljes rendelési idejében megjelent valamennyi betegre vetítve, átlagban értették, és természetesnek tartják, hogy az érdemi betegellátáshoz az orvosnak egyes betegekkel többet, másokkal kevesebbet kell foglalkoznia.
A MOK elnöksége hiányolja a kormányprogramból az egészségügy átalakításához szükséges rendszerszerű megközelítést – jelentette ki Éger a Világgazdaságnak. A köztestület elnöksége szerint az ágazat szükségszerű reformjához a jelenlegi állapot feltárása és konszolidálása kell. A MOK igényli, hogy az ezt követő szakmai kérdések kidolgozásában részt vehessen. Sürgős intézkedést várnak az egészségügyi dolgozók egzisztenciájának javítása érdekében is.
Az elnök elmondta: ülésezett a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal, és megdöbbentőnek ítélte a miskolci térségben kialakult vízjárványt, mert ilyen mértékű fertőzés az elmúlt 50 évben nem volt hazánkban. Az egészségügy szakmai és betegszervezeteit, köztestületeit, az ellenzéki pártokat tömörítő testület szerint a járványfolyamatban közrejátszhatott az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) költségvetésének megszorítása, mikrobiológiai laboratóriumainak privatizációja.
Mint a Magyar Hírlap beszámolt róla, a MOK elnökének nincs hivatalos információja arról, hogy a rendőrség jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének gyanúja miatt nyomozást indított a köztestület ellen.
A lap úgy tudja, hogy a nyomozást a Fővárosi Főügyészségre érkezett névtelen bejelentést követően kezdték el. A levél állítása szerint a kamarának nyújtott állami támogatásból több millió forintos tétel tisztázatlan helyre került.
Éger István kijelentette: a szaktárca minden évben elszámoltatta a kamarát, egyébként az ajtó nyitva, a MOK-nak nincs takargatnivalója.