Belépés csak tetveseknek
Másodszor sétálunk el a Gyáli út és az Üllői út sarkán, mire megtaláljuk a kerítésbe olvadó, jellegtelen kaput. Csak egy szerény tábla és egy piszkos csengő jelzi, hogy az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) fürdőjénél járunk.
Az intézmény novemberig fürdette a hajléktalanokat, ám elsejétől – költségcsökkentés miatt – már csak a jogszabályi kötelezettségeinek tesz eleget: így csupán azokat engedik be, akiknek bőrbetegségük van, tetvesek, rühösek.
A kopottas épületben Tóth László, a fertőtlenítőcsoport vezetője és három ápoló fogad, a fürdők üresek. „November elseje előtt naponta kétszáz és négyszáz közötti vendégünk volt, azóta több az üresjárat” – mondja az egyik fürdető. A Gyáli úti fürdő azért volt népszerű az otthontalanok körében, mert itt adták azt a tetvetlenítési igazolást, amely nélkül esélyük sincs menhelyre kerülni. Ráadásul a papírt hetente frissíteni kell, hogy az átmeneti szállásokon biztosak legyenek, senki sem visz be élősködőt. Megtudom, hogy a tetű „a legnagyobb demokrata”, mert nem válogat, hiszen nemcsak hajléktalanokon telepszik meg, hanem jól szituált embereken is. Igaz, a Gyáli útra az utóbbiak nem járnak.
Tetvesen, rühesen
Közben fürdeni (és igazolásra) vágyók érkeznek, mindjárt ketten is. Az ápolók gumikesztyűt húznak, derékig levetkőztetik a pácienseket, és apránként átnézik a mocskos kabátokat, ingeket, majd a hajat és a bőrfelszínt. Miközben a hajléktalanok a személyi után matatnak, már kiderül, ruhatetűjük nincs. Viszketnivalójuk azonban van, egyikőjük hajában vannak élősködők, másikuk pedig búsan veszi tudomásul, hogy rühes. Élősködővel a testükön tovább vetkőzhetnek, majd törülközővel és szappannal a kézben – már magukban – mennek a zuhany alá. Ruháik pedig a hőléggépbe, ahol negyvenöt percen keresztül kilencvenfokos levegővel próbálják irtani a szövetben fellelhető életet. „Persze ettől nem tisztulnak a ruhák, így a vendégek a tisztálkodás után a koszosat húzzák vissza” – néz a hangosan berregő gépre Tóth László. A zuhanyzóban nincs időkorlát, de azért tíz perc után már illik kijönni. A fürdetők szerint a többséget egyáltalán nem érdekli, hogy kint a hidegben mások is várnak. „Volt, aki másfél órát állt a zuhany alatt, de nem mertük kirakni, akkora darab volt” ? mondja egy alacsony nő. Mint kiderül, ő az egyetlen a fürdetők között, aki képesített ápolónő, igaz, felszerelése nincs, amivel akár csak fürdethetővé tenne egy-egy üszkös lábat.
Képtelen helyzet
A mostani költségcsökkentés legfőbb áldozata a fürdető mellett működő rendelő. Pedig orvosi felügyeletre szükség lenne, hiszen érkezett már ide olyan kihűlt állapotban lévő hajléktalan is, akinek a forró zuhany alatt állt meg a szíve. A várakozók közötti agresszióból sincs hiány, a tetvetlenségről szóló igazolvány fűtött éjszakát jelent, így életet is menthet. Az udvari melegedőkonténert már szétverték, de felfeszegették a fürdő rácsait is. Bent a zuhanyzóban is siralmas a kép, se rács a padlón, se zuhanyrózsa. „Ami fém és mozdítható – mondják –, azt felesleges pótolni.”
Az elsejétől zuhany nélkül maradt hajléktalanok rajtuk töltik ki a dühüket: az ápolónőt leköpdösték, szabadnapon lévő kollégájukat pedig egyszerűen leütötte egy mosdásra váró hajléktalan. Ennek ellenére a fürdetők értik az elkeseredettséget, hiszen nehéz szót érteni azzal, aki papírt akar a tetvetlenségéről, ám nem kaphat, merthogy nincs rajta tetű, a nélkül pedig se zuhany, se papír.
Hová menjünk fürdeni?
Az általunk megkérdezett hajléktalanok nem szeretnek fürdeni. Mint mondták, nyaranta könnyebb a helyzet, mert nyitva vannak a közkutak, és működnek a szökőkutak is. Ráadásul az időjárás is engedi a szabadban fürdést. Télen csak a hajléktalanszállókon van lehetőség tisztálkodásra, oda azonban csak a tetvetlenséget bizonyító igazolvánnyal lehet bekerülni. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy több menhely is megelégszik azzal, ha a szociális munkások a hajléktalanok esti bebocsátásakor átvizsgálják az éjszakai vendégeket. Így gyakran előfordul, hogy a szállókon adják át egymásnak a különböző élősködőket.
Mínusz tízmillió
Évente tizennégymillió forintba került az ÁNTSZ-nek a fürdő fenntartása – mondja Jakab Dezső, az ÁNTSZ járványügyi főosztályának vezetője. Ennyi pénz a jövőben is elég lenne, ám a fürdő már nem kapja meg az önkormányzattól és az Egészségügyi minisztériumtól kért tízmillió forint támogatást. „Így megszüntettük az orvosi rendelőt, a tisztasági fürdőt és az igazoláskiadást, valamint negyedére csökkentettük a munkatársak számát” – ismertette a karcsúsítást Jakab Dezső.
Úgy tudjuk, a jövő héten tárgyalóasztalhoz ülnek az ÁNTSZ, az országos tisztifőorvosi hivatal, a fővárosi önkormányzat és az egészségügyi tárca illetékesei, hogy újragondolják az intézmény finanszírozását.
A Gyáli úti az ÁNTSZ egyetlen fertőtlenítője az országban, ha alkalmanként máshol is fürdetnek, Budapestről szállítják a speciális szappant és a tetű elleni készítményeket. A fővárosi közfürdőben az eddigi évi hetven-nyolcvanezer vendég helyett úgy számolnak, ezernégyszázszor kell megnyitni a csapokat. Csak a tetveseknek.
2 perces interjú: Vécsey Péter hajléktalanügyi miniszteri biztos
– Hol fürödhet az a hajléktalan, aki nem tetves?
? Aki az utcán él, és más lehetősége nincs, az összes nappali melegedőben tisztálkodhat. A fürdési lehetőség biztosítására a törvény is kötelezi ezeket az intézményeket.
– De hogy jutnak be egy melegedőbe, ha már fertőtlenítési igazolást sem ad ki a Gyáli úti közfürdő?
– Ez már nagyobb gond, az igazolást ugyanis számos helyen kérik, az éjjeli melegedőtől az ingyenkonyháig. Sajnos sokszor indokolatlanul követelnek ilyen papírt.
– Mi lehet a megoldás?
– Már beszéltem Bujdosó László országos tiszti főorvossal, és megegyeztünk, hogy a november előttihez hasonlóan működik tovább a Gyáli úti intézmény. Egy ilyen fürdőt nem lehet éppen a tél elején bezárni.
– Nocsak, találtak rá forrást?
– Azt majd a jövő héten keresünk. Úgy tapasztaljuk, hogy a hideg beköszöntétől karácsonyig nyitottak leginkább a döntéshozói szívek. Nem zárható ki, hogy az ÁNTSZ meg tudja oldani a saját költségvetéséből, vagy tavasszal esetleg átveszi valaki más a fürdő üzemeltetését. Egy biztos, napokon belül ismét a megszokott módon üzemel a Gyáli úti fertőtlenítő.
(Forrás: Munkácsy Márton, Magyar Hírlap)