Egészségügy: húszezres elbocsátás?
Az egészségügyben dolgozók közül tizenöt-húsz ezer embert el kell bocsátani jövőre, ha megvalósulnak a kórházak átalakításáról szóló kormányzati tervek – állítja egy szakértő. A minisztérium szerint azonban annak, aki hajlandó költözni, nincs mitől félnie.
Válságstábot alakítottak Győr-Moson-Sopron megyében az új kórháztörvény miatt szükségessé váló elbocsátások kezelésére – tudta meg a Magyar Hírlap a győri kórház válságmenedzserétől, Maróth Gáspártól. A testület feladata lesz kiszámítani, hogy pontosan hány embert kell elküldeni a változások miatt, s miként lehet nekik a megyében munkát biztosítani. Maróth Gáspár számításai szerint országosan tizenöt-húsz ezer orvos, nővér, gazdasági vagy műszaki területen dolgozó szakember veszíti el az állását a tervek szerint 2007 első negyedévében befejeződő átalakítások miatt. Az állás nélkül maradók 20 százaléka lesz orvos, a leépítések leginkább a belgyógyászatot, a sebészetet és a szülészetet sújtják.
A parlament egészségügyi bizottsága a héten tárgyalta a kórházak átalakításról szóló törvénytervezetet, miután a kormány előzőleg elfogadta. Csaknem kilencezer aktív, vagyis általános ellátásra szolgáló ágy szűnne meg, egyúttal hétezerrel több fekhelyen látnának el hosszú távú ápolásra vagy rehabilitációra szorulókat. Mindez néhol teljes kórházi osztályok megszűnését vonhatja maga után.
Molnár Lajos egészségügyi miniszter az átalakításokról szóló kormánydöntés bejelentésekor azt mondta: nem tudják garantálni, hogy mindenki a mostani helyén fog dolgozni. A tárca szerint mindenkinek lesz munkája, aki hajlandó költözni, hiszen az ország sok területén orvoshiány van.
A szaktárcánál most dolgozzák ki, hogy milyen kedvezményekkel lehetne dinamizálni az egészségügyi dolgozókat. Szóba jöhet egyebek mellett a szolgálati lakás biztosítása.
A törvényjavaslat 31 kiemelt kórházat nevezett meg, csak ezek finanszírozása garantált. A többi százharminc kórháznak egymással versengve a regionális egészségügyi tanácsoknál kell pályáznia arra, hány beteget fogadhat majd. A kórházaknak áprilisban már az új rendszerben kell működniük.
Horváth Ágnes, a szaktárca államtitkára a gyorsaságot azzal indokolta, hogy így rövidebb időt kell bizonytalanságban tölteniük az ágazatban dolgozóknak. Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a súlypontinak kijelölt kórházak a finanszírozási megszorítások miatt drámai helyzetben vannak.
(Forrás: Dobozi Pálma, Magyar Hírlap)