Bátortalan életmentők, közönyös gyalogosok, 6%-os túlélési arány

Az újraélesztés technikájára, eszközeinek, módszereinek fejlesztésére világszerte egyre nagyobb figyelem összpontosul, hiszen a statisztikák szerint évente, csak Európában, minden ezredik halál oka a hirtelen szívmegállás. A túlélés esélye nálunk kisebb, mint Nyugaton.

Az időben elkezdett újraélesztés megmenthetné az érintettek legalább egynegyedének életét. Sikeres reanimációt a szakembereken kívül ma már civilek is végrehajthatnak, ám annak alapfeltétele a megfelelő szakmai alapfogások elsajátítása, illetve egy hordozható szívújraélesztő készülék lenne. E két feltétel – különösen az első –, Magyarországon gyakorta hiányzik. Ezt igazolják a statisztika számai is: míg a nyugat-európai országokban 25 százalékos az újraélesztés utáni túlélés esélye, addig nálunk mindössze 6 százalék. A gyenge hazai eredmény oka elsősorban nem a viszonylag kevés defibrillátor (az újraélesztő készülékekből közterületen, illetve közintézményekben mindössze 150-200 db működik országszerte), hanem a képzetlen, bátortalan, alkalmi civil életmentők.

A járókelő is segíthet

Az intenzív terápiás szakemberek úgy vélik, hogy sokkal több lehetne itthon is a sikeres újraélesztés, ha a járókelők segítőkészebbek lennének bajba került embertársaikkal. Az együttérzés, az empátia hiánya miatt az eszméletüket hirtelen elvesztők még azokon a közterületeken sem kapnak gyors segítséget, ahol helyben fellelhetők az életmentés eszközei, például a defibrillátor. A földön fekvőt embertársai messzire elkerülik, pedig a klinikai halál túlélési esélyei percről percre romlanak. Mivel a hirtelen szívleállásos esetek több mint háromnegyede az egészségügyi intézmények falain kívül történik, az eszméletlen embernek akkor lehet reális esélye a túlélésre, ha 5 percen belül újraélesztik. Ennyi idő alatt viszont a mentő nem érhet oda, így a közelében tartózkodó civilek segítségére szorulna. A segítőkészség hiánya egyrészt a káros társadalmi beidegződés, másrészt a képzetlenség miatti szorongás következménye. Az emberek egy része attól is fél, hogy segítségnyújtásával több kárt okoz, mintha nem tenne semmit. Nem így van! A bekövetkezett klinikai halálnál nincs nagyobb baj, azon csakis segíteni lehet – figyelmeztetnek a kardiológusok.

Újraélesztési ismeretek – a jogosítvánnyal együtt

Külföldön a laikusok számára kiválóan funkcionáló elsősegélynyújtó és életmentő ismereteket oktató hálózat működik. Sokhelyütt a jogosítvány megszerzéséhez szükséges egészségügyi tanfolyam anyagának részeként oktatják az alapvető életmentő ismereteket. Erre Magyarországon is történt már több kísérlet, ám valódi érdeklődés hiányában általában kudarcba fulladtak a próbálkozások.

Világszerte széles körben elterjedt módszer az ismeretek többlépcsős oktatása. A legmagasabb szinten képzett, nemzetközileg elismert képesítést szerzett szakemberek oktatják az egészségügyi intézmények dolgozóit és az orvosi egyetemek hallgatóit. Ők pedig az általuk megszerzett információkat a civileknek szervezett tanfolyamokon adják tovább az érdeklődő és másokon segíteni kívánó magánembereknek.

A laikusok oktatása Európa-szerte évek óta a fenti módszer szerint történik. Hasznát a statisztikai eredmények is visszaigazolják: a jól képzett civilek színre lépése és az utcai újraélesztő készülékek telepítése óta a közterületeken, áruházakban, sportlétesítményekben, metrón „elájuló” személyek közül a túlélők és felgyógyulók aránya három-négyszerese a korábbi adatoknak.

(lóránth)