Még mindig kevés a résztvevő
A novemberben induló SZ. É. P. – Szűréssel az Életért Program célja, hogy mindenki felelősséget vállaljon saját egészségéért, ismerje meg az ajánlott szűrővizsgálatokat, és rendszeres időközönként végeztesse el őket. (A képen: Dobó Kata, a SZ. É. P. háziasszonya.)
Számos civil szervezet részvételével kampányt indít a Miniszterelnöki Hivatal a szűrővizsgálatok népszerűsítésére. November 3. és december 15. között, 7 szombaton az ország nagyvárosaiban végeznek szűréseket a SZ. É. P.-rendezvényeken. A reggel 10 és délután 6 óra között zajló programokon többek között melanoma- (bőrrák-) szűrést, vércukorszint-, koleszterin-, testzsír- és vérnyomásmérést, ortopédiai szűrést, szemészeti és hallásvizsgálatot kérhetnek a rendezvényre látogatók.
A szűrővizsgálatok mellett egészségügyi tanácsokat is adnak a helyszínen szakemberek: a helyes táplálkozástól a betegjogokon át az egészségbiztosítással kapcsolatban felvetődő kérdésekre kaphatnak válaszokat az érdeklődők. Minden belépő saját egészségügyi szűrőlapot kap, amellyel meglátogathatja a rendezvény valamennyi állomását: részt vehet a szűréseken, sportprogramokon, életmód- és táplálkozási tanácsadáson. A könyvet megőrizve tájékozódhat arról, melyek a számára ajánlott szűrővizsgálatok, illetve mikor esedékes számára a következő szűrővizsgálat.
A SZ. É. P.-szombatok helyszínei
November 3.: Budapest, Körcsarnok.
November 10.: Debrecen, Oláh Sándor utcai sportcentrum.
November 17.: Győr, Egyetemi Sportcsarnok.
November 24.: Miskolc, Városi Sportcsarnok.
December 1.: Pécs, Expocenter.
December 8.: Szeged, Szegedi Sportcsarnok.
December 15.: Székesfehérvár, Alba Regia Sportcsarnok.
Jelenleg olyan megbetegedések vezetik a hazai halálozási statisztikákat, amelyeknek jó része megelőzhető vagy korai stádiumban felismerve eredményesen gyógyítható. A halálozások mintegy kétharmadáért a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések felelősek. Az EU-átlaghoz mérten Magyarországon 1,8-szoros a rosszindulatú daganatok által okozott halálesetek száma, a szívkoszorúér-betegségek esetén ez a szorzó háromszoros, míg az agyérbetegségeknél négyszeres. Évente egy-egy közepes méretű városnyi lakossal, 50 ezer fővel többen halnak meg nálunk, mint Nyugat-Európában.
A civilizációs betegségekre jellemző, hogy a korai fázisban nincsenek különösebb tüneteik, ám igen súlyos, akár halálhoz is vezető folyamatokat, szövődményeket okozhatnak. Számos megbetegedés lehetséges kezelését és a betegség egész lefolyását meghatározza, hogy mikor derül fény a kóros elváltozásokra.
A 2001-ben kezdett népegészségügyi program célul tűzte ki a lakossági szűrővizsgálatok kialakítását és kiterjesztését, amitől a leggyakoribb, a népesség egészségi állapotát leginkább meghatározó betegségek – a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a daganatos betegségek – által okozott halálozás csökkentése várható.
Emlő- és méhnyakrákszűrés
Kötelező szűrővizsgálatokat Magyarországon jelenleg a csecsemők és a gyermekek részére végeznek el, ezek közé tartozik veleszületett betegségek szűrésétől kezdve az évenkénti vérnyomásmérés, egyes fejlődési rendellenességek kiszűrése vagy az érzékszervek vizsgálata. A felnőttek számára csak különleges esetben rendelhető el kötelező szűrővizsgálat.
A 2002-ben kezdett emlőszűrés a 45-65 év közötti nőket érinti, ők kétévente kapnak meghívót a szűrést végző laboratóriumokba. Az első évben (2002-03) több mint fél millió, az érintett korcsoportba tartozó nő vett részt a szűréseken, ami a meghívottaknak 41 százaléka. A másik, problémát okozó daganatos megbetegedés a méhnyakrák, amely ellen 2003-ban szintén a népegészségügyi program keretében kezdődött nálunk a szervezett szűrőprogram. A részvételi arány ennél a szűrésnél a legalacsonyabb: 2006-ban a behívott közel 700 ezer veszélyeztetett nő alig 6,6 százaléka jelent meg a vizsgálaton.
Vastagbélszűrésre a 50-70 év közötti lakosság kétévente kap meghívót, jelenleg a részvételi arány 40 százalék körüli.
(Forrás: Infovilág)