„Leteszem a cigit” – leszokás a tévé nyilvánossága előtt

Nagy sikerrel fut és komoly érdeklődésre tart számot az első magyar tudományos valóságműsor a Magyar Televízióban, amelyben 1 hónap alatt M. Kiss Csaba tévészerkesztőt és műsorvezetőt meg egy fiatal, erősen dohányos, nikotinfüggő párt szoktatnak le a dohányzásról.

Ehhez egy ingyenes, az OEFI (Országos Egészségfejlesztési Intézet) által kidolgozott, magyar fejlesztésű programot használnak fel. A program neve: Leteszem a cigit. Nemcsak kamerákkal követik a szereplőket, de a fiatal pár saját mobiltelefonján videónapló formájában is rögzíti a leszokást, és ebből olyan részleteket is adásba szerkesztenek, amelyeket különben nem tudtak volna felvenni.

Egy felmérés szerint 2008-ban a dohányosok kétharmada le akar szokni, vagy az egészségkárosodás, vagy anyagi okok miatt, vagy csak azért, mert egyre több munkahely lesz idén nemdohányzó, így az MTV is.

A történet igazán fordulatos: A középiskola óta dohányzó M. Kiss Csaba otthon, a két kis gyereke és nem dohányzó felesége előtt sohasem cigizett. Viszont ahogy belép a tévébe, láncdohányossá válik. Munkatársainak többsége (80%) szintén nagy bagós. Csaba elsősorban példát akar mutatni. A sorozatból kiderül, sikerül-e neki, hányan követik a Szempont című műsor szerkesztőségéből, hányszor botlik meg az előre megtervezett „cigiletétel” után.

A másik „célszemély/főszereplő” Marcsi, aki irodában dolgozik, barátja, az éppen állását elvesztett hidegburkoló Árpi. Az asztmás Marcsi a 10 éve bagózó Árpi miatt kezdett cigizni, és nikotinfüggése most már lényegesen magasabb. Szinte csak cigiző barátaik, szüleik, munkatársaik vannak. Márpedig a Leteszem a cigit program szerint a végleges letételhez kell a motiváció, a segítő környezet és egy jó program. A roma származású fiatalok többszörös hátránnyal indulnak neki az akciónak, nekik szinte minden füstmentes napért meg kell küzdeniük.

Az m1-en januárban, hétköznaponként kétszer, 17.35-től és 22.40-től mutatják be az 5 perces, folytatásos szappanopera jellegű dokumentumfilmecskéket.

(Forrás és a cikk folytatása az Infovilág portálon)