Mennyi méregmaradványt fogyasztunk?

A Kismama és a Wellness magazinok egyedülálló, újszerű megközelítésű élelmiszer-biztonsági vizsgálatot végeztetettek, hogy kiderítsék, mennyi gombairtószert, rovarölőt és gyomirtót tartalmaznak a naponta fogyasztott zöldségek, gyümölcsök, saláták és főzelékek.

A kutatás egyediségét és újszerűségét az adja, hogy a hagyományos hatósági ellenőrzésektől eltérően olyan állapotban vizsgálták a hazánkban legkedveltebb 11 zöldséget és gyümölcsöt, ahogyan fogyasztjuk őket: mosva és hámozva.

Az elemzések költségességére való tekintettel az átlagember csupán a mosatlan és hámozatlan terményeken végzett hatósági vizsgálatok eredményeire támaszkodhat, ha kíváncsi, biztonsággal fogyaszthatja-e a különböző élelmiszereket. Az így kapott eredmények a fogyasztóra vonatkozó tényleges kockázat megállapítására nem alkalmasak.

A két magazin kezdeményezésében éppen az az újdonság, hogy a próbavásárlások során a különböző árusítóhelyekről beszerzett tizenegyféle gyümölcsöt és zöldséget már fogyasztásra kész állapotban vizsgáltatták be, így a szervezetbe ténylegesen bejutó méregmaradványok értékét kapták eredményül. Ezen információk alapvetőek az egészséges életmódra törekvőknek; a kismamáknak, csecsemőknek és a gyerekeknek pedig létfontosságú, hogy valóban biztonságos élelmiszerhez jussanak.

Biztató eredmények, egy gyümölcs kivételével

Az eredmények biztatóak: a százféle szermaradvány jelenlétét és a nehézfém-szennyezettséget mérő laboratóriumi vizsgálat egyetlen leadott termék esetében sem mutatott ki határérték feletti mennyiséget. Sőt, kilenc termék esetében semmilyen szermaradványt sem találtak. Ugyanakkor a gyerekek által is gyakran fogyasztott, hagyományos téli gyümölcsünk, a körte és a zöldpaprika nagy valószínűséggel fennakadt volna a mosatlanul végzett hatósági ellenőrzések szűrőjén. A körtében, amely a kisbabáknak az egyik legkorábban bevezethető gyümölcs is egyben, a vizsgálat a csecsemőknek adható határérték hatszorosát találta egy vegyszer esetében.

A hazai termények biztonságosabbak

Az évekre visszamenő hatósági vizsgálatok a hazai termékek 1,5-2%-ában mutatnak határérték feletti szermaradványt, elsősorban az almában, körtében, fejes salátában, paprikában és paradicsomban. Az importárukban ennél jóval magasabb arányban (4,6%) található a határértéket meghaladó méregmennyiség, leggyakrabban a citromban, csemegeszőlőben, grépfrútban, mandarinban.

További nyitott kérdések

A határértékek szigorú hatósági ellenőrzésén kívül olyan vizsgálatok is fontosak lennének, amelyek az évek során az élelmiszerekből felhalmozódott vegyszerek, színezékek, tartósítók, aromák, növekedésserkentő hormonok és az egyéb bőrön keresztül vagy belégzéssel a szervezetbe került szermaradványok közötti bonyolult kölcsönhatások hosszú távú egészségkárosító következményeire vonatkoznak.

A kutatás sokatmondó eredményei és értelmezésük a Kismama és a Wellness februári számában olvashatók.