Top 5 Magyarországon: szűztea, ginszeng, alga, galagonya és halolaj
Szűztea, ginszeng, alga, galagonya és halolaj: ezek a legnépszerűbb kínai természetgyógyászati termékek és alapanyagok hazánkban – derül ki egy újdonságnak számító felmérésből. Egyre többen vásárolják ezeket, bár továbbra is élenjárunk a gyógyszerfogyasztásban.
Mind többen fordulnak a természetes készítményekhez, ezen belül a hagyományos kínai gyógynövényekhez. Az étrend-kiegészítőket gyártó cégek piaci részesedése 2007-ben elérte a patikai forgalom 40%-át. Ebből egyre növekvő részesedést képviselnek a gyógynövények.
Bennünket is elért a nyugati trend
A nyugati világban reneszánszukat élik a távol-keleti gyógynövényeken alapuló különféle étrend-kiegészítő készítmények. A trend mára elérte Magyarországot is, legalábbis ez derül ki a forgalmazási adatokból. Hazánkban is egyre nagyobb teret hódít magának a természetgyógyászati szemléleten alapuló termékek fogyasztása és az ezen alapuló betegségmegelőzés.
A debreceni egyetemen TCM-et (Traditional Chinese Medicine – hagyományos kínai orvoslás) oktató, két évtizede Magyarországon élő Dr. Chen Zhen nevével fémjelzett vállalat felmérése szerint Magyarországon a legnépszerűbbek az olyan természetes étrend-kiegészítők, melyek a szűztea, a ginszeng, az alga, a galagonya vagy a halolaj összetevőiből állnak. Ezek természetes módon járulnak hozzá a megfelelő fizikai és szellemi erőnlét fenntartásához, az eredményes fogyókúrás étrend kialakításához, valamint jótékony hatást fejtenek ki a szívre, a keringési rendszerre és a vérnyomásra is.
A legnépszerűbb kínai étrend-kiegészítőket tartalmazó lista első helyén vitathatatlanul a kínaiak körében már több ezer éve ismert és kedvelt, nem fermentált tealevekből készült szűztea készítmények állnak. Ezen készítmények ugyanis – legfőbb alkotóelemük, a zöld tea révén -nemcsak a szellemi teljesítőképességet, a gondolattársításokat, a megfigyelő- és koncentrálóképességet serkentik, hanem megelőzik a fáradtságérzetet, sőt kutatások bizonyítják, hogy lekötik a sejteket károsító szabad gyököket és akadályozzák a hibás sejtek szaporodását.
Megelőzni a bajt
A másik legnépszerűbb gyógynövény a kínai hagyományos orvoslásban 5000 éve használatos ginszeng, mely növeli a koncentrálóképességet, a szellemi és fizikai kitartást, gátolja az öregedési folyamatot és afrodiziákumként a túlhajszolt szexuális élet kiegyensúlyozójaként is közismert.
Dr. Chen Zhen, a kínai és a nyugati orvoslás szakavatott ismerője szerint az egyik legfőbb probléma abban rejlik, hogy Magyarországon csakúgy, mint a többi nyugati országban az átlagember akkor fordul orvosához, mikor már előállt a baj, míg Kínában ez épp fordítva működik. „Egyik legfőbb küldetésünk, hogy ezen a szemléleten változtassunk. A TCM filozófiája a megelőzés, az egészségmegőrző gondolkodásmód.„
(Forrás és további információ: Privy Council Communications, Varga Zita, tel.: 20-771-8712)