Csere-bere – fogadom…
Kinőtte a gyerek? Megunta? Nem fér el a szekrényben, a sarokban, gardróbban? Cserélje el haszontalannak tűnő tárgyait olyanra, amire szüksége van! Másnak talán éppen az ön megunt holmija tetszik majd!
A Zöld Fiatalok Egyesület, a Nap Klub Alapítvány és a Kesztyűgyár Közösségi Ház minden hónap utolsó péntekén cserebere piacot szervez. Legközelebb pénteken, március 26-án pénteken délután fél 4-től 6-ig várják a látogatókat a józsefvárosi Kesztyűgyár Közösségi Házban (Cím: 1081 Budapest, Mátyás tér 15.) A pénztárcáját ezúttal hagyja otthon, arra nem lesz szükség!
A nap végén: szabad a vásár
A nap végén, az utolsó fél órában minden szabadon elvihető, „pontelvonás” nélkül. Ezt az időt eredetileg azoknak szánták a szervezők, akik annyira szegények, hogy semmit sem tudnak hozni. Ezen kívül, a rostán fennakadó holmikat, amelyeket a nap végéig senki sem visz haza, szintén nehéz sorsú, környékbeli családokhoz és segélyszervezetekhez juttatják el. Ez egyébként legtöbb börzén bevett szokás, így semmi nem kerül a kukába.
A legtöbb hazai börzén leginkább ruhák, kiegészítők cserélnek gazdát, néha egyéb tárgyak is. Újabban szinte minden helyszínen a szervezők már a hirdetésben is megfogalmaznak bizonyos etikai és/vagy egyéb szabály kódexet a holmik minőségét illetően. Mindenhol alapkövetelmény, hogy a ruhák ne legyenek szakadtak, koszosak, más tárgyak pedig egészégre ártalmasak, veszélyesek, vagy akár használhatatlanok, töröttek.
A börzére hozott holmik előválogatáson esnek át átvételkor, és csak a megfelelő minőségű tárgyakért adnak kupont. A nagyon szegényes holmikat egy adományzsákban vagy dobozokban gyűjtik, és nem kerülnek ki a válogatható tárgyak közé. Az átvevők szeme általában már elég gyakorlott ahhoz, hogy kiszúrja, mi az, ami biztosan úgyis adománynak való csak. Ezen nem érdemes vitatkozni, fennakadni, megsértődni. Ne feledjük: ki mint vet, úgy arat! Azt várhatjuk másoktól is, amit mi viszünk. Ha mindenki csupa ócskaságot ad csak le, akkor nem lesz mit hazavinni. Ez abban is segít, hogy megtanuljuk valóban elengedni a tárgyakat. Ami felesleges, azzal mindegy, mi lesz.
Lehetőleg kerüljék az ezeréves darabok, régi susogós, színes melegítők, kitérdelt nacik, nejlon otthonkák és kosztümök leadását. Ezeket inkább a városban elhelyezett fehér konténerekbe dobják, melyekből többnyire géprongy lesz vagy a fejlődő országokba kerülnek adományként. Higiéniai okokból mindenhol kerülendők még: fehérnemű, fürdőruha, ócska nejlon- és akril harisnya, zokni, törölköző, fésűk, használt, megbontott pipere termékek: krémek, rúzsok, bármi, ami romlandó, vagy amit senki sem használna szívesen mások után. Valahol sporteszközöket sem fogadnak, például korcsolyát, máshol ugyanez élvédővel vagy dobozban még elfogadott. A már viselt cipő határeset. Szerzői jogokat sértő, másolt CD, DVD, könyv stb. terjesztése szintén ellenjavallt.
A kuponok egyébként a Kesztyűgyárban továbbvihetők, így az sem baj, ha valaki nem talált annyit, mint amennyit hozott, legközelebb talán lesz más. Nem érdemes hörcsög módra begyűjteni mindent, csak hogy meglegyen a darabszám. Így nagyobb a valószínűsége, hogy tényleg csak azt visszük el, ráérősen válogatva, ami valóban kell is. Legyünk etikusak és kulturáltak a válogatás során is, vigyázzunk a kirakodott tárgyakra, akkor is, ha „ingyen” van! Legyünk tekintettel másokra: ami nekünk nem kell, valaki másnak még jó lehet!
A program szervezői ezúttal – és tavasszal még két alkalommal – vendégként meghívják a pécsi Retextil Alapítványt, akik a börze ideje alatt a látogatóknak megtanítják saját újrahasznosító technikájukat. A használt textileket csíkokra vágják, tépik és csomózással, fonással szép, új, színes tárgyakat készítenek: takarókat, puffokat, és bármi mást, ami használható. Így a kevésbé divatos ruhák, amelyeket már senki nem venne fel, itt újra hasznosíthatók. A szakadt, de még tiszta holmikat is átadhatják az Alapítványnak kreatív célokra.
Bár a hasonló börzék szerencsére kezdenek divatossá válni hazánkban is, és újabb alternatívát jelentenek a használt holmiktól való megszabadulásra, a legjobb megoldás továbbra is a tudatos vásárlás. Így megelőzhető a felesleg keletkezése – vagy legalább csökkenthető.
G. Á.