Tajcsival az övsömör ellen

A hagyományos kínai mozgás, a tajcsi (más írásmóddal: taichi) kísérletileg bizonyított módon segíti az idős embereket abban, hogy elkerüljék az övsömört, mivel megnöveli ellenálló képességüket a Varicella zoster vírus (VZV) ellen. Erről geriátriai kutatók adtak hírt.

A kutatás eredményeiről 2007 áprilisában számolt be az amerikai időskutatás fóruma, a Journal of the American Geriatrics Society című szakfolyóirat.

A tanulmányt az Országos Egészségvédelmi Intézetek (NIH) szponzorálták. Ez volt az első, szigorú követelményeknek megfelelő klinikai kutatás, amely bizonyította, hogy a testmozgás akár önmagában, akár védőoltással való kombinációban megvédheti az idősebb korú felnőtteket a VZV fertőzéstől. Mint ismeretes, ez a vírus bárányhimlőt (varicella) és övsömört (herpes zoster) egyaránt okozhat.

A tanulmányt a NIH két tagszervezete, az Időskutató Intézet (NIA) és a Komplementer és Alternatív Orvoslás Országos Központja (NCCAM) támogatta. A kutatásban a Los Angeles-i California Egyetem munkatársai, valamint a San Diegó-i California Egyetem és a San Diegó-i, Veteránokkal Foglalkozó Egészségvédő Rendszer munkatársai vettek részt.

Védőoltással kombinációban

Kiderült, hogy a tajcsi rendszeres alkalmazása – védőoltásokkal kombinációban – fokozottan védi az időskorú felnőtteket ettől a fájdalmas betegségtől.

Dr. Andrew Monjan, a NIA vezető neurobiológusa kijelentette: a kutatás alátámasztotta, hogy az évszázadok óta ismert mozgásforma, a tajcsi olyan mértékű immunválaszt eredményez, amely felér a modern biológiai beavatkozás eszközeivel, a Varicella oltással, és hogy a tajcsi pozitívan hatott a vírusfertőzés kivédésére.

A szigorú tudományos kutatási feltételeknek megfelelő, tehát randomizált (vagyis véletlenszerű kiválasztáson alapuló – a szerk.) és „kettős vak” klinikai kísérletben (ez azt jelenti, hogy sem a kutatók, sem a résztvevők nem tudják, ki tartozik a kontrollcsoportba – a szerk.) 112 egészséges felnőtt vett részt, 59-86 év közötti életkorban. Átlagéletkoruk 70 év volt. Valamennyi résztvevő bekapcsolódott vagy egy 16 héten át tartó tajcsi gyakorlatsorozatba, vagy egy ugyanilyen időtartamot felölelő oktatási programba, amely heti 120 perces előadásokat, illetve konzultációkat tartalmazott. A tajcsi, mint ismeretes, egyesíti magában az aerobic elemeket, a relaxálást (lazítást) és a meditációt. A kutatók megállapították, hogy a tajcsi eredményeként fokozódott az immunválasz az érintetteknél.

A 16 héten át végzett tajcsi gyakorlatok, illetve egészségi felvilágosító program végeztével meghatározták a résztvevők vérében a VZV immunitást. Mindkét csoport tagjai kaptak övsömör elleni Varivax oltást, amely 1995 óta használatos az Egyesült Államokban. Kilenc héttel később a kutatók megvizsgálták a kísérlet résztvevőinek vérét, és mindegyikben meghatározták a VZV immunitás szintjét, összehasonlítva a kutatás elején rögzített értékkel. Valamennyi résztvevőnek korábban már volt bárányhimlője, így ez ellen a betegség ellen már védettek voltak.

A tajcsiról megállapították, hogy fokozza a résztvevők immunitását a Varicellával szemben, nagyjából olyan szinten, ahogyan az oltás előidézi ezt a 30-40 év közötti korú felnőtteknél. Ha pedig a tajcsi gyakorlását kombinálták az oltással, akkor jelentősen magasabb szintű immunitáshoz jutottak: mintegy 40%-kal nőtt a védettség ahhoz viszonyítva, ha csupán az oltást önmagában alkalmazták.

Kétszeresére nőtt az immunrendszer hatékonysága

A kutatók emellett kimutatták, hogy a tajcsit gyakorlók csoportjában – a 25 héten át tartó tanulás és gyakorlás következtében – az immunrendszer hatékonyságának növekedése kétszerese volt annak a szintnek, amit a csupán egészségügyi oktatásban részesült csoport tagjainál mértek. Természetesen a tajcsizó és az oktatásban részt vevő csoportok tagjainál már a kísérletet megelőzően mérték a VZV immunitást, és az egyező mértékű volt.

Emellett a tajcsizó csoport tagjainál jelentősen javult a test működése, csökkentek a fájdalmaik, nőtt az életerejük és a szellemi frissességük. Mindkét csoportban jelentősen csökkentek a depressziós tünetek.

Forrás és további információ: Medical News Today, NIH/National Institute of Aging