Az Egyesült Államokban szigorítják az étrend-kiegészítők gyártását

Az illetékes amerikai hivatal, az FDA nemrég kiadta a táplálékkiegészítők gyártására vonatkozó, régen várt előírásait. Remélik, hogy javul az étrend-kiegészítők gyártásának minőség-ellenőrzése, nem tartalmaznak majd szennyező anyagokat, és megfelelően felcímkézik őket.

Mint ismeretes, az Egyesült Államokban gyártott táplálékkiegészítők esetében az élelmiszer- és gyógyszerhatóság (FDA) eddig csak akkor vizsgálta egy-egy készítmény minőségét, illetve összetételét, ha ellene konkrét panasz érkezett. Eddig elegendő volt csupán bejelenteni, ha egy-egy új étrend-kiegészítő került a piacra, de nem kellett alávetni szigorú minőség-ellenőrzésnek. (Ezt azért is fontos tudni, mert a magyar gyógyszertárak és gyógynövényboltok tele vannak a legkülönbözőbb gyártóktól származó amerikai étrend-kiegészítőkkel. – a szerk.)

Az FDA által most kiadott szabályozás kiterjed a gyártási folyamatra, beleértve a csomagolást, a címkézést és a tárolást is, és olyan előírások is vannak benne, amelyeknek megtartása szavatolja a megfelelő minőséget és a készítmény tisztaságát. A rendelet továbbá olyan elemeket tartalmaz, amelyek a teljes minőség-ellenőrzési folyamatra, a gyártósor tervezésére és kivitelezésére vonatkoznak, sőt az egyes összetevők ellenőrzését és a végtermék minőség-ellenőrzését is magukba foglalják. Szól a szabályozás arról is, hogy a gyártó cégeknek miként kell kezelniük az esetleges minőségi kifogásokat.

A rendelet célja az úgynevezett jó minőségű gyártás (good manufacturing practices – GMP) szavatolása.

A szabályozás kidolgozása elengedhetetlenné vált, miután az amerikai gyógyszergyártók erős nyomást gyakoroltak ennek érdekében, illetve a piacon számos olyan táplálékkiegészítő jelent meg, amelyeknek a minőségét egyre gyakrabban érték kifogások, és a velük kapcsolatos fogyasztói panaszok is egyre gyakoribbá váltak.

Forrás és további információ: Healthy News Service, FDA