Az egészséges táplálkozás ősi titkai
-
Az ételek természetes eredetűek, feldolgozatlanok voltak és organikusak, vagyis nem tartalmaztak cukrot, kivéve az időnként alkalmazott mézet és juharszirupot.
-
Az emberek a saját természetes környezetükben termő növényeket, illetve ott megtalálható ételeket fogyasztottak. Más szavakkal tehát helyben termett és az évszaknak megfelelő ételeket ettek.
-
Az általa vizsgált többféle kultúrában nem pasztörizált tejtermékeket fogyasztottak, és minden kultúrában jellemző volt a fermentált ételek fogyasztása.
-
Az emberek nagyrészt feldolgozatlan ételeket, nyersen ettek.
-
Minden egyes kultúrában fogyasztottak állati eredetű termékeket is, beleértve a húst és a zsírt, és gyakran ettek kezeletlen, teljes értékű vajat.
Dr. Price arra a következtetésre jutott, hogy a természetes körülmények között élő népek étrendje tízszer annyi zsíroldható vitamint, legalább négyszer annyi kalciumot és más ásványi anyagokat, valamint vízoldható vitaminokat tartalmazott, mint a mai nyugati ember átlagos étrendje. A törzsi körülmények között élők ételei ugyancsak gazdagok voltak enzimekben, minthogy számos fermentált és nyers ételt ettek (mint ismeretes, az enzimek segítenek abban, hogy a főtt ételeket meg tudjuk emészteni).
Ómega-3 és ómega-6 – döntő az arány
Az ősi étrendeket az is egészségessé tette, hogy azokban az ómega-3 zsírsavak körülbelül tízszer akkora mennyiségben fordultak elő, mint a ma jellemző ételekben. A mai ember táplálékában az ómega-3 és ómega-6 zsírsavak részesedése (a növényi olajokból eredő zsírsavakról van szó) igen messze esik az ideálisnak mondható 1:1 aránytól, ami ezekre az ősi körülmények között élő népekre még jellemző volt. A modern ember ételeiben az ómega-6 zsírsavakból túl sok van, az ómega-3-ból pedig túl kevés, így az arányuk nem egyszer 20:1, sőt 50:1 is lehet.
Lássuk, hogy a ma embere számára milyen tanulságokat tartogat ez a ma is aktuális Price-könyv. Néhány egyszerű változással sok mindent tehetünk életminőségünk, egészségünk javításáért:
-
Találjuk meg a megfelelő étkezési típusunkat, és táplálkozzunk annak megfelelően. Így megállapíthatjuk, milyen ételek ideálisak a biokémiai rendszerünk számára.
-
Táplálékunk legalább egyharmada legyen nyers étel.
-
Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket, minden mesterséges ízesítő, színező anyagot és a mesterséges édesítő szereket. Helyettük keressünk és fogyasszunk minél több, az évszaknak megfelelő, továbbá helyben, a környezetünkben termelt ételt.
-
Fogyasszunk olyan fermentált élelmiszereket, mint a kefir és más élő enzimeket tartalmazó ételek.
-
Legyünk bizonyosak abban, hogy elegendő mennyiségben juttatunk be a szervezetünkbe jótékony hatású zsírokat, köztük az állati eredetű ómega-3 zsírsavakat, és csökkentsük a növényi olajokból származó ómega-6 zsírsavak bevitelét.
(Forrás: Dr. Mercola honlapja)