Szuperbaktériumok: könnyű dolguk van

A Német Kórházi Higiéniai Társaság kutatói 2007 szeptemberében megjelentett beszámolójukban arra a következtetésre jutottak, hogy a fertőzések elkerülhetők lennének. Elsősorban a hiányos higiéniai intézkedések tehetők felelőssé az MRSA és más makacs baktériumok elterjedéséért. Az orvosok, a nővérek és más kórházi alkalmazottak nem veszik elég komolyan a tisztaságra vonatkozó előírásokat. Az egyik túl ritkán mos kezet, a másik heteken át ugyanazt a köpenyt viseli, így a baktériumok kórteremről kórteremre, betegágytól betegágyig vándorolnak minden egyes vizit alkalmával.

A kórházakban túl kevés alkalommal és gyakran nem szakszerűen végzik a fertőtlenítést, legyen szó akár a műtőasztalról, akár átkötözésről – mondja a kórházi higiénia szakembere. Eközben vitathatatlan, hogy a tisztaság előfeltételei a német kórházakban valóban példaszerűek, mindenütt található szappan- és fertőtlenítőszer-adagoló.

Hiányzik a higiénia egységes szabályozása

Ami a higiéniát illeti, nagy minőségi különbségeket találni a német kórházak között. Míg például Berlinben, Brémában, Szászországban rendeletet bocsátottak ki a kórházi higiéniai intézkedésekről, addig más tartományokban ez hiányzik. A Német Kórházi Higiéniai Társaság éppen ezért egységes higiéniai rendelet megalkotását szorgalmazza, amelynek Németország összes kórházában, klinikáján kötelező érvénye lenne.

Amíg ez a szabályozás nincs meg, addig maguk a páciensek tehetnek azért, hogy a kórházi fertőződés veszélyét csökkentsék. A szakember azt tanácsolja, hogy ha a betegnek módjában áll, olyan kórházat válasszon, ahol van külön higiéniás részleg, illetve személyzet. A kórház honlapjáról vagy telefonon lehet tájékozódni ez ügyben. Baleseti sérülteknél ez a lehetőség természetesen nem áll fenn, ám az összes előre tervezhető műtétnél, ahol hetek vagy hónapok állnak rendelkezésre, elegendő ideje van a betegnek kiválasztani azt a kórházat, amely a higiénia szempontjából kifogástalan.

Ezen túlmenően a személyes odafigyelés is minimálisra csökkentheti a fertőzésveszélyt. Minél erősebb az immunrendszerünk, annál könnyebben győzi le a kórokozókat. Dohányosoknak azt tanácsolja a szakember, hogy 6 héttel a műtét előtt hagyják abba a dohányzást. A krónikus légcső- és hörghurutban szenvedő betegek ugyanis sokkal inkább ki vannak téve annak a veszélynek, hogy a mesterséges lélegeztetés során baktériumcsírákkal fertőződjenek és tüdőgyulladást kapjanak. A cukorbetegeknek pedig arra kell figyelniük, hogy a vércukorszintjük optimálisan legyen beállítva, ekkor ugyanis gyorsabban gyógyulnak a sebek.

Forrás: Spiegel, németből fordította Mészáros Csilla)

Nyelvtanítás, korrepetálás, fordítás bölcsész-nyelvtanárnál: (30)-587-9517 (x)