Az afrikai hagyományos gyógynövények és gyógymódok első klinikai vizsgálata

Dél-Afrikában több mint 20 ezer fajta növény őshonos. Néhány ezret közülük a hagyományos törzsi gyógyítók akár mindennap is felhasználnak a legkülönbözőbb egészségügyi problémák kezelésére – az egyszerű megfázástól kezdve, az olyan súlyos betegségekig, mint az AIDS.

Hogy mennyire biztonságos és mennyire hatékony az őslakosok által végzett hagyományos gyógyítás, azt vizsgálja az a nemzetközi kutatócsoport, amelyben megtalálhatók az amerikai Missouri-Columbia Egyetem, illetve a dél-afrikai Western Cape Egyetem szakemberei. A kutatást 4,4 millió dollárral támogatja az amerikai Komplementer és Alternatív Gyógymódok Országos Központja (NCCAM).

A kutatók néhány, Afrikában őshonos növény biztonságosságát, hatékonyságát, a gyógyításban való felhasználhatóságát vizsgálják. Dél-Afrikában több mint 200 ezer hagyományos gyógyító működik, több mint 27 millió ember egészségi állapotára felügyelnek, és betegség esetén segítenek nekik.

A kutatók kiemelik: ez az első alkalom, amikor orvosok, tudósok, kutatók és hagyományos gyógyítók nemzetközi együttműködés keretében kutatják az Afrikában alkalmazott fitoterápia hatékonyságát, például az AIDS, a másodlagos fertőzések és az immunrendszer működése tekintetében.

Az első két vizsgálat gyógynövény: Sutherlandia, Artemisia afra

Az első kutatások közé tartozik a Dél-Afrikában széles körben alkalmazott kétféle növény vizsgálata. Az egyiket – Sutherlandia (Lessertia frutescens) – az AIDS-fertőzött betegek kezelésére, állapotuk romlásának megakadályozására használják Dél-Afrikában. Először a növény biztonságos alkalmazását vizsgálják egészséges felnőtteken. A másik növény, amelynek a működésére kíváncsiak, az Artemisia afra, amelyet légúti fertőzések kezelésére széles körben alkalmaznak Afrikában. Egyes állítások szerint az A. afra eredményesen alkalmazható tuberculosis (TBC) kezelésére is. Ugyanezt a növényt az afrikai gyógyítók alkalmasnak tartják a méhnyakrák megelőzésére és kezelésére, és ezt a tulajdonságát is górcső alá veszik ebben a nemzetközi kutatásban.

Fontosnak tartják a vizsgálatokat végző szakemberek, hogy eredményeikről minél szélesebb körben tudomást szerezzenek az emberek, nemcsak Dél-Afrikában, hanem az egész világon. Ebből a célból az újságírókat is igyekeznek bevonni a kutatási eredmények népszerűsítésébe.

(Forrás: Medical News Today, University of Missouri-Columbia)