Egy gyógyszerügynök vallomása

Bevált pszichológiai hadviselés

Hogyan befolyásolják az orvoslátogatók az orvosokat?

A gyógyszerügynökök olyan világszerte ismert „agymosási” technikákat sajátítanak el, amelyekkel hatékonyan befolyásolhatják az orvosokat. Ahari ismertetése szerint a gyógyszerügynök feladata az is, hogy rájöjjön, mivel „vásárolható meg” egy-egy orvos. Van, akire egy drága étteremben elköltött ebéd hat, másoknak elég egy meggyőző adat, hogy magabiztosan írják fel az adott gyógyszert, míg ismét másoknál az orvoslátogató barátsága és figyelme váltja ki ezt. Ám alapvetően minden az eladásról szól, minden ennek érdekében történik.

Az orvoslátogatónak meg kell vásárolnia az orvost, hiszen csak rajta keresztül érhető el az, hogy a fogyasztók megvásárolják a termékeiket. Bár az USA-ban a gyógyszergyártó cégek fokozták a közvetlenül a fogyasztóknak szóló reklámokat a tévében és az újságokban, marketingpolitikájuk igazi célpontjait továbbra is az orvosok közvetlen megkeresése jelenti. Ezzel magyarázható, hogy a közvetlenül a fogyasztót megszólító reklámra évente 4 milliárdot költenek az amerikai gyógyszergyártó vállalatok, míg az orvosok befolyásolására 16 milliárdot, ami 10 ezer dollárt jelent orvosonként.

Az orvosnak esélye sincs a gyógyszerügynökkel szemben

A legtöbb orvosnak szinte esélye sincs a látszólag ártatlan gyógyszerügynökkel szemben. Barátságosak, megnyerő a fellépésük, részletes tájékoztatással szolgálnak a termékeikről, és az orvosok többsége úgy gondolja, semmi kifogásolható nincs abban, ha elfogad egy-egy ingyenes gyógyszermintát vagy ebédmeghívást. A tanulmányok viszont kimutatták, hogy ezek a gyógyszerminták vagy ebédmeghívások igenis befolyásolják az orvosok gyógyszerfelírási szokásait. Így el tudjuk képzelni, hogy egy előkelőbb ajándék – mint az ingyenes nyaralás, „konzultációs díjak” vagy baráti kapcsolat – mire képes. Amit viszont az orvosok nem láthatnak, az a jól olajozott gépezet, amely az ügynököket ellenőrzi, rajtuk keresztül pedig az orvosokat valóságos marionettfiguraként mozgatja.

Mit tesz például egy orvoslátogató, amint belép az orvos szobájába? Ahari elmondása szerint mindent kikémlel. Egy családi fénykép az asztalon kitűnő lehetőséget ad a gyógyszerügynöknek arra, hogy a családtagok felől érdeklődjön és megjegyezze, milyen ajándékozási lehetőségek adódhatnak, s ezeket a találkozó után rögtön be is vezeti az adatbázisába. Tárgyak után kutat – teniszütő, divatmagazinok, utazási emlékek, kulturális vagy vallási szimbólumok –, amelyek mind az alapját jelenthetik a személyes kapcsolat kialakításának.

Milyen erkölcsi tanulsággal szolgál Ahari vallomása?

Lehet, hogy az Ön orvosa a legjobb szándékú a világon, ám ha gyógyszerügynökök látogatják, akkor igen nagy a valószínűsége annak, hogy szándékait egy multinacionális szervezet érdekei befolyásolják, és ennek eredményeképpen gyógyszerfelírási szokásai sem elfogulatlanok. Mindez természetesen tudattalan szinten is végbemehet, és ebből adódhat az, hogy olyan gyógyszert ír fel, amelyet korábban a figyelmébe ajánlottak.

Ezért is fontos, hogy e sorok olvasói vállalják a felelősséget a saját egészségükért azzal, hogy egészséges életet élnek, és csak végső esetben nyúlnak gyógyszerekhez.

(Forrás: Former Drug Sales Rep Tells All, angolból fordította Mészáros Csilla)