Obama bírálja a modern orvoslást
„Nemzetünk a krónikus betegségek járványának küszöbén áll” – szögezte le az új amerikai elnök. Egyre több amerikai hal meg értelmetlenül olyan betegségek következtében, amelyeket meg lehetett volna előzni, vagy akár a diagnózis pillanatától késleltetni lehetett volna.
Egyértelműen bizonyított tény, hogy legtöbb betegségünkre a megfelelő étrend és életmód a gyógyír – állapítja meg a tekintélyes Wall Street Journalban megjelent cikk, amelynek szerzői a könyvei alapján világszerte ismert dr. Deepak Chopra és másik három vezető amerikai orvosprofesszor, dr. Ornish, dr. Roy és dr. Weil.
Az alternatív gyógyászat fejlődésében mérföldkő volt az integratív gyógyászattal és közegészségüggyel foglalkozó csúcstalálkozó, amelyet az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia Orvosi Intézete (Institute of Medicine of the National Academy of Sciences) és a Bravewell Collaborative egészségügyi szervezet hívott össze 2008 februárjában. (A cikk szerzői – a mind jobban terjedő szóhasználattal összhangban – integratív orvosláson a modern nyugati orvoslás és a komplementer, vagyis a kiegészítő, természetgyógyászati gyógymódok együttes alkalmazását értik – a szerk.)
Azóta az új amerikai elnök, Barack Obama is felismerte az alternatív eljárások hatékonyságát és gazdaságosságát a hagyományos gyógyszeres és sebészeti módszerekkel szemben.
Az egészség megőrzésére irányuló holisztikus megközelítés a legjobb hagyományos és alternatív módszereket alkalmazza, így a meditációt, a jógát, az akupunktúrát és a gyógynövényeket. Ma már ezeknek az eljárásoknak a zöméről tudományos vizsgálatokkal is bizonyították, hogy nemcsak hatásosak, hanem költségkímélők is.
Az egészséges életmód kevesebbe kerül, mint a drága műtétek
Barack Obama és Tom Daschle (korábbi szenátor, egészségügyi miniszterjelölt) is megértette, hogy ha a gazdaságos gyógykezelést ki akarják terjeszteni arra a 45 millió amerikaira is, akinek nincs egészségügyi biztosítása, akkor meg kell találni az egészség és a betegség gyökereit, és az egészséges életmódra kell ösztönözni az embereket – ahelyett, hogy a gyógyszerek és műtétek árát térítenék vissza.
Az egészségügyi kiadások 75%-át a szívbetegségekre, a cukorbajra, a prosztatarákra, a mellrákra és az elhízásból adódó bajokra fordított költségek teszik ki, holott ezek a betegségek zömmel megelőzhetők és visszafordíthatók lennének az étrend és az életmód megváltoztatásával. Ahogy Obama állítja egészségügyi tervében: „Nemzetünk a krónikus betegségek járványának küszöbén áll. Egyre több amerikai szenved és hal meg értelmetlenül az elhízás, cukorbaj, szívbetegség, asztma, AIDS, vagyis olyan betegségek következtében, amelyeket a diagnózis pillanatától késleltetni lehetett volna, vagy akár teljes mértékben meg is lehetett volna előzni.”
Az egészséges életmód tehát eszerint sokkal fontosabb, mint az orvostudomány fejlődése. Sokan úgy gondolják, hogy a gyógyászatban egy új orvosság, egy új lézeres vagy high-tech sebészeti eljárás jelenthet csak áttörést. Pedig az életmódunkat érintő egyszerű változtatások – mit eszünk, hogyan kezeljük a stresszt, dohányzunk-e vagy sem, mennyit sportolunk, milyen minőségű kapcsolatokat tartunk fenn – ugyanolyan hatékonyak lehetnek, mint a gyógyszerek vagy a sebészeti beavatkozások. Sőt, sok esetben még hatékonyabbak!
Az emberi szervezet megdöbbentő regenerációs képessége
A legfrissebb tudományos kutatások rávilágítanak, hogy az emberi szervezet elképesztő mértékben képes saját magát meggyógyítani, sokkal gyorsabban, mint ahogy hittük, főleg ha számításba vesszük azokat az életmódbeli tényezőket, amelyek gyakran okoznak krónikus betegségeket.
A holisztikus megközelítésen alapuló egyszerű, hagyományos és olcsó eljárások, mint például a növényi étrend, a jóga, a meditáció és a pszichoszociális támogatás megállíthatja vagy még vissza is fordíthatja a szívkoszorúér-betegségben, diabéteszben, magas vérnyomásban, prosztatarákban, illetve a túlsúlytól vagy magas koleszterinszinttől szenvedők állapotát.
Az ezt bizonyító kutatások során többnyire csúcstechnológiájú, korszerű mérési eljárásokat vettek igénybe, hogy bemutassák ezeknek a módszereknek a hatékonyságát és gyorsaságát.