Obama bírálja a modern orvoslást

Az alternatív eljárások még a gének viselkedését is képesek megváltoztatni néhány hónap alatt. Az erre irányuló vizsgálat során a rákhoz, szívbetegségekhez és gyulladásokhoz köthető gének aktivitása csökkent, miközben a védő géneké nőtt. Ezek a változások ráadásul növelik a telomerázok mennyiségét. A telomeráz nevű enzim hosszabbítja meg a telomereket, a kromoszómák végződéseit, amelyek felelősek az élettartamért – erre még a gyógyszerek sem képesek.

Sokkoló adatok az USA-ból

Az amerikai egészségügyi rendszer valójában elsősorban a betegségeket gyógyítja. 2008-ban az USA-ban a bruttó nemzeti termék (GDP) 16,5%-át, 2,1 trillió dollárt költött orvosi ellátásra. Ennek 95%-a a betegség felismerését követő gyógykezelésekre ment el. Az összeg legalább 75%-át olyan krónikus betegségek gyógyítása tette ki, mint a szívproblémák vagy a diabétesz, amelyek megelőzhetők vagy visszafordíthatók lettek volna.

Az amerikai kardiológusok szakmai társaságának (American Heart Association) adatközlése szerint 2006-ban 1,3 millió szívkoszorúér-műtétet (angioplasztikát) hajtottak végre (48 399 dollár/fő átlagos költséggel), összesen 60 milliárd dollárért, továbbá 448 ezer szívkoszorúér bypass műtétet végeztek (darabja 99 743 dollár), összesen 44 milliárd dollárért. Vagyis az amerikaiak 2006-ban több mint 100 milliárd dollárt költöttek csupán erre a két beavatkozásra.

Ugyanakkor – egy 2007 áprilisában publikált vizsgálat eredményei szerint – az angioplasztikák és sztentek (koszorúér-tágító eszköz) alkalmazása nem hosszabbítja meg az életkort, és nem előzi meg a szívinfarktust a stabil állapotú páciensek esetében (ilyen a beavatkozásokon átesettek 95%-a). A szívkoszorúér bypass műtét az operáción átesettek kevesebb mint 3%-ának az életét hosszabbítja meg. Vagyis a Medicare (egészségbiztosítási program) és a hasonló biztosítók, illetve a biztosítottak milliárdokat költenek azokra a sebészeti eljárásokra, amelyek viszonylag veszélyesek, agresszívek, drágák és valójában alacsony hatásfokúak, és ezzel szemben keveset költenek – ha költenek egyáltalán – alternatív gyógyászati eljárásokra.

A 2004-ben a The Lancet-ben publikált INTERHEART tanulmány, amely 30 000 nő és férfi bevonásával készült hat kontinensen, kimutatta, hogy az életmódbeli változtatások révén a szívbetegségek 90%-a megelőzhető lenne.

Az egészséges, kiegyensúlyozott élet hatásai megsokszorozódnak

Az öröm, a boldogság és a szabadság fenntartható, a depresszió és a rossz közérzet nem. Ha egészségesebben étkezünk, abbahagyjuk a dohányzást, sportolni és meditálni kezdünk, és általában véve nagyobb szeretettel éljük az életünket, az agyunkba több vér és oxigén jut, tisztábban gondolkodunk, több energiánk marad, kevesebb alvásra lesz szükségünk. Az agy képes annyi új idegsejtet növeszteni, hogy akár néhány hónapon belül is mérhetően nagyobbá válik.

Élénkebbé válik a keringés is, a bőr ragyogóbb lesz, kevesebb ránccal. A szív is jóval több friss vérhez jut tehát, javul az állóképesség, és a szervezet elkezdheti akár visszafordítani a szívbetegséget. A nemi szervek hasonlóképpen reagálnak, vagyis nő a libidó és a szexuális kedv (hasonló elven működnek a keringésjavító gyógyszerek is, mint pl. a Viagra).

E változásokhoz természetesen fontos az életünkért való személyes felelősségvállalás és elkötelezettség, de cserében nemcsak tovább élhetünk, hanem az életminőségünk is javul. A jelenlegi gazdasági helyzetben egyre inkább elkerülhetetlenné válik a takarékos, egyéni felelősségvállaláson alapuló alternatív gyógymódok használata.

Deepak Chopra, Dean Ornish, Rustum Roy, Andrew Weil

A szerzőkről:
Dr. Deepak Chopra több mint 50 – test-lélek-szellem témakörben íródott – könyv szerzője, a Beth Israel Kórház és a Harvard Medical School meghívott vendégelőadója.
Dr. Ornish a San Franciscó-i Californiai Egyetem klinikai orvosprofesszora.
Prof. Dr. Rustum Roy, professzor emeritus a Pennsylvania Állami Egyetemen.
Dr. Andrew Weil az arizonai egyetem integratív gyógyászati központjának igazgatója.

(Forrás: Alternative medicine is mainstream, angolból fordította: Kolontár Elvira)