Babasírás-tolmács
Számos oka lehet annak, ha egy baba sír – éhség, szomjúság, fájdalom, magány, álmosság, teli pelenka. Japán kutatók most olyan szoftvert fejlesztettek ki, amely megkülönbözteti a fájdalmas babasírást a többitől.
Nagasima Tomomasza programja a sírás frekvenciáját és hangspektrumát is statisztikai elemzésnek veti alá – írja a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása. A hetvenes években Japánban kifejlesztett, érzelmeket rögzítő Kansei-technológia alapján az akusztikus mintafelismerést a csecsemő érzelmeihez társították.
A baba sírását alapvetően 4 csoportba sorolhatjuk. Az éhes baba legtöbbször rövid, ritmikusan ismétlődő éles hangokat hallat, és ha ilyenkor megszoptatják, utána csendben marad, nyugodt lesz. Ha álmos a baba, és nem alszik el magától, keserves sírásba kezdhet. Ez a tipikus „oá” sírás. Ha ilyenkor felvesszük, ringatjuk, szépen megnyugszik, elalszik. Csecsemőkorban az egyik leggyakoribb panasz a hasfájás, ami miatt hosszú, keserves sírást hallunk. Próbáljuk simogatni a hasát, de ha rövid időn belül nem lesz jobban, vigyük orvoshoz! A baba tudtunkra adja azt is, mikor kell pelenkát cserélni. Ha panaszos „eh-eh” hangot hallat, erre gyanakodhatunk.
Másképp sírnak a babák, ha komoly bajuk van. A japán programot olyan csecsemőkön tesztelték, akik egy fájdalommal járó örökletes betegségben szenvedtek. A szülők igazolták, hogy a szoftver a normális sírást hibátlanul meg tudta különböztetni a fájdalmastól.
A készüléket tovább kívánják fejleszteni, hogy a jövőben más érzelmi megnyilvánulásokat is értelmezni tudjon. A síráselemzőt hordozható változatban tervezik piacra dobni.
(Forrás: Babasírás-fordító programot fejlesztettek ki)