Ha ránézünk, kevésbé fáj

Elég, ha ránézünk a testünkre, és máris kevésbé fáj, állítja az ULC (University College London) és az University of Milano-Bicocca (Olaszország) kutatóinak új tanulmánya.

A Psychological Science szaklapban publikált kutatás azt mutatja, hogy ha ránézünk a kezünkre, ezzel csökken a fájdalom, amit akkor érzünk, ha egy forró tárgy hozzáér a bőrünkhöz. Ráadásul a fájdalom szintje attól függ, mekkora a kéz, amelyet nézünk – minél nagyobb a kéz, annál jobban csökken a fájdalom.

Flavia Mancini, a tanulmány egyik szerzője, szerint: „A kép, amelyet az agy alkot saját testünkről, erős hatással van a megélt fájdalomszintre. Sőt, a mód, ahogyan a test ábrázolódik, befolyással van a megtapasztalt fájdalomszintre.”

A kutatás során 18 résztvevő bal kezére tettek forró tárgyat. A tárgy hőmérsékletét fokozatosan növelték, és a résztvevők egy lábpedál segítségével megállították a fűtést, amint fájdalmat kezdtek érezni. A kutatók tükrök segítségével befolyásolták, hogy mit láttak a résztvevők a kísérlet közben. A résztvevők mindig a bal kezüket nézték, de vagy a saját kezüket látták, vagy egy, a kezük helyén megjelent fa tárgyat.

A kutatócsoport azt állapította meg, hogy egyszerűen a kéz nézése csökkentette a fájdalom szintjét: ha a kísérleti alanya a kezét nézte, a fájdalom küszöbértéke mintegy 3°C-kal magasabb volt, mint amikor egy másik tárgyat nézett.

Ezután a kutatók domború és homorú tükröket alkalmaztak, hogy a kéz nagyobbnak vagy kisebbnek látszódjon. Amikor a kéz nagyítva látszott, a résztvevők még a korábbi kísérletnél is magasabb hőfokot bírtak ki, mielőtt a fájdalmat jelezték volna. Ha a kezüket kisebbnek látták a valóságos méretnél, a résztvevők a normál kézméretnél jelzettnél alacsonyabb hőfoknál jelezték a fájdalmat.

Ez arra utal, hogy a a fájdalomélmény az agynak a test méretét leképező részeiben jön létre. A tudósok vizuális trükkje befolyásolhatta a bőr agyi térfogat-térképét. Az eredmény azt sugallja, hogy a fájdalom létrejötte szorosan kötődik a bőrnek ezekhez az agytérképeihez.

Patrick Haggard professzor szerint: „Számos, a fájdalomra vonatkozó pszichológiai terápia fókuszál a fájdalmas ingerekre, például az elvárások módosításásával, vagy elterelő technikák tanításával. A mostani megállapítások új terápiás megközelítéseket vetnek fel. Például, ha egy gyerek vérvételre megy az orvoshoz, azt mondjuk neki, kevésbé fáj, ha nem néz oda. Kutatásaink azonban pont arra utalnak, hogy nézzék a karjukat, de ha lehet, kerüljék el, hogy a tűt nézzék!”

(Forrás: Looking at Your Body Reduces Pain, angolból fordította: Harrach Orsolya)