Jobb a jobb, mint a bal
A jobb kezesek hajlanak rá, hogy mindent, ami a jobbjukon található, többre értékeljenek, mint ami tőlük balra van. Ha azonban csak korlátozott mértékben tudják használni jobb kezüket, a vártnál sokkal gyorsabban változik a vonzalmuk.
Az emberek többsége jobb kezes. Több ez, mint csupán egy mellékes részlet, mert az ember kézügyessége morális értékelését is befolyásolja. Ezért van az, hogy a „jobb” és a „jó” sok nyelvben etimológiai rokonságban van egymással.
Ha azonban – például egy baleset miatt – megváltozik egy ember jobbkezessége, meglepően gyorsan megváltozhat a „szépre és jóra” vonatkozó látásmódja is. Ezt állapította meg a hollandiai Nijmegenben lévő Max-Planck-Instituts für Psycholinguistik kutatócsoportja.
Kesztyűs kézzel kutatott morális látásmód
A kutatók kesztyűvel végzett kísérletekkel szimulálták a váltakozó szemléletmódot, olvasható a Psyhological Science szakfolyóiratban. „Az emberek gyakran úgy gondolják, hogy a véleményük észérveken alapul, és az elképzeléseik stabilak”, magyarázza Daniel Casasanto. „De elég néhány percig viselni egy vastag kesztyűt ahhoz, hogy teljesen megforduljon egy ember jóról és rosszról alkotott látásmódja. Valószínűleg a szellem sokkal alakíthatóbb, mint eddig feltételeztük.”
Casanto és Evangelia Chrysikou kutatócsoportja először azt figyelte, milyen morális értékeléseket végeznek azok a szélütéses betegek, akiknek jobb vagy bal oldaluk lebénult. Az alanyoknak arra kellett válaszolniuk, hogy a tőlük jobbra vagy balra ülő embereket „jónak” vagy „nem olyan jónak” értékelik-e.
A jobb kezes betegek, akik bal kezüket már nem tudták használni, úgy viselkedtek, mint az egészséges jobb kezesek: aki vagy ami tőlük jobbra volt, minden további nélkül jobb minősítést kapott, mint a tőlük balra elhelyezkedő. Azok a jobb kezes szélütéses betegek, akik már nem tudták használni a jobb kezüket, az egészséges bal kezesekhez hasonlóan viselkedtek, és azt értékelték pozitívnak, ami tőlük balra volt.
A „jó” jobból „jó” bal
Ezt a megállapítást a kutatók egészséges jobb kezes kísérleti alanyoknál is elvégezték, akiknek motorikus tevékenységhez síkesztyűt kellett húzniuk a „jó” kezükre. Már 12 percnyi kesztyűs tevékenység után változott a látásmódjuk. Amint a jobb kezet nem lehetett jól használni, egyből a bal oldali dolgok váltak jobbá.
A kutatók óvatosan vonják le az első következtetéseket: Testünk jó oldala – legalábbis bizonyos keretek között – befolyásolja az elképzelésünket arról, hogy mit tartunk „jónak” vagy „rossznak”. De ha a jó oldal, elsősorban az ügyesebbik kéz, megváltozik, meglepően gyorsan megváltozhat a „jóról” és „rosszról” alkotott elképzelésünk is.
(Forrás: Lieber rechts als links, németből fordította: Harrach Orsolya)