Miért hosszabb a férfiak gyűrűsujja a mutatóujjuknál, a nőké miért nem?

A férfiak gyűrűsujja általában hosszabb a mutatóujjuknál, a nőkre viszont ennek a fordítottja az igaz. A Florida Egyetem biológusai most megtalálták a magyarázatot erre a sajátos jelenségre. de a felfedezés többet ad egyszerű magyarázatnál: rávilágít az eltérő viselkedés és bizonyos betegségek okaira is.

Fejlődésbiológusok, molekuláris genetikusok és mikrobiológusok vettek részt a kutatásban, amely arra a megállapításra jutott, hogy a nemi hormonok egyensúlyától függ az említett két ujj között megfigyelhető arány és annak kialakulása, ami az embrió fejlődésének korai szakaszához köthető.

Bizonyos különbségek vannak abban, ahogyan a nemi hormonok aktiválják a receptorokat a nőkben, illetve a férfiakban, és ez befolyásolja bizonyos ujjak növekedését. Ez a felfedezés megadja a genetikai magyarázatot korábbi kutatások eredményeire, amelyek már régebben összefüggésbe hozták a gyűrűs- és a mutatóujj arányát a spermaszámmal, az agresszióval, a zenei képességgel, a szexuális orientációval, szuper képességgel bizonyos sportokban, de különféle egészségproblémákkal is, mint például az autizmus, depresszió, szívroham vagy mellrák.

Az ujjak hosszának aránya

Már régóta gyanították, hogy az ujjak arányát a szexhormonok befolyásolják, de nem volt rá kísérleti bizonyíték. „Az a felfedezés, hogy a fejlődő ujjak növekedését közvetlenül befolyásolja az androgén (tesztoszteron) és az ösztrogén receptorok aktivitása, megerősíti, hogy az ujjak aránya egy életre szóló lenyomatát adja az élet korai szakaszában fennálló hormonális miliőnek” – mondja Martin Cohn fejlődésbiológus.

„Mellett, hogy egy sor bizarr nemi különbséget megmagyaráz, még arról is jeleket küld, hogy minek voltunk kitéve méhen belüli életünk egy rövid időszakában. Gyűlnek a bizonyítékok arra nézve, hogy egy sor felnőttkori betegség magzati eredetű. Adatainkkal kimutattuk, hogy az ujjak aránya rávilágít a születés előtti időszakunkban átélt androgén (tesztoszteron) és ösztrogén aktivitásra, ami bizonyos dolgokra magyarázó erővel bír.”

Az egerek ujjain ugyanaz a aránybeli különbség tapasztalható, mint az embernél. Egérkísérleteikben a kutatók megfigyelték, hogy a hím és a nőstény egérembriókban a receptorok nemi hormonokkal telítődtek. Követték a tesztoszteron és az ösztrogén hatásának jelútját. A több tesztoszteron (androgén) arányában hosszabb negyedik (gyűrűs) ujjat alakított ki. Több ösztrogén pedig a fordítottját.

A kutatás rámutat, hogyan irányítják a hormonális jelek a csontrendszer prekurzor sejtjei osztódásának ütemét és kimutatja, hogy az egyes ujjcsontok érzékenysége eltérő a tesztoszteronra és az ösztrogénre.

Amikor a kutatók blokkolták a tesztoszteron-receptorokat, női ujj-arányt kaptak. Amikor hozzáadtak még több tesztoszteront, akkor szuperhím ujj-arányt kaptak, a plusz ösztrogén pedig szuper-nőstény arányt hozott létre. Kimutatták, hogy 19 gén érzékeny a méhen belüli tesztoszteron, illetve ösztrogén szintre.

(Forrás: Független.hu)