A leggyakoribb halálozási okok
A WHO összeállított egy listát azokból a betegségekből, amelyek a legtöbb emberéletet követelték az utóbbi években. A lista tartogat meglepetéseket: az első tízben szerepel olyan betegség, amely Magyarországon egy-két pirulával könnyen meggyógyítható, míg máshol, a szegényebb, fejletlenebb országokban több ezer ember életét követeli. Sajnos ez fordítva is igaz: a listán szereplő diabétesz a fejletlenebb, szegényebb országokban ismeretlen, míg a gazdagabb, fejlettebb civilizációban az egészségtelen életmódnak köszönhetően igen gyakori.
1. Szívbetegségek
2008-ban összesen 7,25 millió ember életét követelte világszerte valamilyen szívbetegség. A genetikai okok mellett sajnos a túlhajszolt, stresszes élet, a zsíros ételek fogyasztása és az egészségtelen életmód is okolható a szívpanaszok kialakulásáért.
2. Szélütés
A hirtelen és váratlanul fellépő, nagy százalékban halállal végződő szélütés három évvel ezelőtt 6,15 millió ember haláláért felelt. A szélütés nem a leggyakoribb halálozási okok egyike, sokkal inkább a legveszélyesebbeké, hiszen sokszor minden előjel nélkül, hirtelen lép fel, és a legtöbb esetben sajnos halállal is végződik. Erős fejfájás, látászavarok, szédülés, émelygés, beszédzavar előzheti meg.
3. Légúti betegségek
Bár az asztma, az influenza, a megfázás vagy a mandulagyulladás ma már könnyen gyógyítható betegség, 2008-ban mégis 3,46 millió ember halálát okozták. Ezek az emberek azonban nem elsősorban a betegségbe haltak bele, hanem a betegség szövődményeibe. A fejletlen, szegényebb országokban ugyanis a tüdőgyulladás gyógyítása gyógyszerhiány miatt még mindig nagyon nagy nehézségekbe ütközik – elsősorban a gyerekek és az idős emberek életét követeli.
4. COPD
A COPD a krónikus tüdőmegbetegedés angol megfelelőjének rövidítése. A betegségnek nincs közismert magyar neve, lényegében két betegség, a tüdőtágulat és a krónikus hörghurut gyakran együttes előfordulását jelenti. Ezek a hosszan tartó, lassú lefolyású betegségek 3,28 millió ember életét követelték, és kialakulásukért elsősorban a dohányzás okolható.
5. Hasmenéses megbetegedések
Elsősorban nem nálunk, hanem a fejletlen, szegényebb országokban követelnek sok emberéletet a hasmenéssel járó megbetegedések. Kialakulásukért a nem megfelelő higiénikus körülmények és a fertőzött ételek felelősek, a beteg halálát pedig végül a túl sok folyadékvesztés, a kiszáradás okozza. Világszerte összesen 2,46 millió ember halt meg hasmenéssel járó betegségekben, a nagy részük gyerek.
6. AIDS és HIV
Hiába a szexuális felvilágosítás, az AIDS és HIV sajnos még mindig szedi áldozatait világszerte, 2008-ban például összesen 1,78 millió ember halálát okozták. Aki HIV-vírussal fertőződik meg, akár még évtizedekig is élhet tünetmentesen és egészségesen. Az AIDS-betegség esetén azonban már nem ilyen pozitív a tapasztalat – ez a kór ugyanis előbb-utóbb az immunrendszer teljes összeomlásához, később pedig halálhoz vezet.
7. Tüdőrák
Ez az agresszív betegség 2008-ban 1,39 millió ember halálát okozta, kialakulásáért nagy százalékban a rendszeres dohányzás tehető felelőssé. Sajnos a tüdőrák előfordulása nálunk, Magyarországon is nagyon gyakori, „köszönhetően” a dohányzó és egészségtelen életmódnak. Bár a dohányosok nagy része tisztában van a cigarettázás veszélyeivel, nem foglalkozik vele, és tovább szívja a bűzrudacskákat.
8. TBC
A tuberkulózis, vagy más néven a gümőkór szedte eddig a legtöbb halálos áldozatot az emberiség történelme során. Az utóbbi években is igen aktív volt, összesen 1,34 millió emberéletet követelt. Kialakulásában a rossz táplálkozásnak és a rossz életkörülményeknek van nagy szerepe: főleg a szegény afrikai, illetve a fejlődő ázsiai országokban fordul elő.
9. Cukorbetegség
Sajnos egyre többen szenvednek a világban cukorbetegségben. Bár a kór a megfelelő táplálkozással, egészséges életmóddal és inzulinnal kordában tartható, a vizsgált időszakban összesen 1,26 millió ember életét követelte. Ha ugyanis a betegséget elhanyagoljuk, könnyen vezethet szívrohamhoz és szélütéshez is.
10. Balesetek
A lista végére nem betegség került: a WHO a 10 leggyakoribb halálozási ok közé sorolta a halálos közlekedési baleseteket is. Bár a közlekedési eszközök sokkal biztonságosabbak, mint korábban, és az emberek is jobban odafigyelnek egymásra, sajnos a halálos balesetek száma még mindig nagyon magas. Éppen ezért fontos, hogy már gyerekeinket is óvatosságra neveljük. 2008-ban összesen 1,21 millió ember vesztette életét közlekedési balesetben.
(Németből fordította: Sophie)