Egyre rosszabb az ázsiai gyerekek szeme
Egy nemrég elkészült tanulmány szerint a legnagyobb ázsiai városok végzős iskolásainak közel 90 százaléka rövidlátó, ami valószínűleg a túl kemény iskolai követelmények és a természetes fény hiányának következménye. A tudósok szerint ha nem történik változás, akár minden ötödik tanulónál komoly szemromlás fordulhat elő, sőt könnyen meg is vakulhatnak.
Amint arról Ian Morgan professzor, a tanulmány vezetője, az Ausztrál Nemzeti Egyetem munkatársa beszámolt, Angliában a rövidlátók száma 20 és 30 százalék között mozog, és nemrég még ugyanez volt a helyzet Dél-Ázsiában is, ám ez az arány az elmúlt két generáció köreiben rövid idő alatt 80 százalékra emelkedett.
Morgan professzor beszámolójából kiderül, hogy számos Délkelet-Ázsiában élő gyermek tölt naponta hosszú órákat tanulással és házi feladat írással, ami már önmagában igen megterhelő a szem számára, ám ezen már napi 2-3 óra természetes fényben, a szabadban töltött idő is sokat segítene. A kinti fény ugyanis növeli a szem dopaminszintjét, ami megakadályozza a szemgolyó megnyúlását. A szakemberek szerint nincs feltétlenül szükség napfényre, már 10-20 000 lux fényerő is elegendő, ami egy felhős napon is simán jellemző. A délkelet-ázsiai gyerekeknél azonban igen gyakori, hogy délután alszanak egyet, ami a nappali fényben eltöltött idejükből vesz el.
Évtizedeken át élt az a nézet, hogy a kínai, japán, koreai és egyéb ázsiai népek genetikusan hajlamosabbak a rövidlátásra, ám a mostani tanulmány egészen új alapokra helyezi a problémát. A szakemberek szerint ideje felhívni az érintettek figyelmét a problémára, különben sokaknál visszafordíthatatlan következményei lesznek mindennek.