A „fekete halál” veszélye nem múlt el

A „fekete halál”, vagyis a pestis, ami az emberiség legkiterjedtebb járványait okozta, egy napon visszatérhet, mégpedig gyógyszer-rezisztens baktérium formájában. Nemrégiben az archeológusok feltártak egy sírt Londonban: 12 csontvázat találtak, valamennyien a pestis áldozatai voltak, valószínűleg a 14. század folyamán haltak meg. A pestis a Yersinia pestis nevű baktérium által okozott fertőző betegség. Természetes hordozói a vadon élő rágcsálók (pl. patkányok), a betegség róluk terjed emberre.

A pestis egy újra meg újra felbukkanó – baktérium-eredetű (Yersinia pestis) fertőző betegség, amely a tüdőt támadja meg, rendkívül fertőző, nagy tömegeket betegít meg. A fejlettebb országokban, ahol a patkányok nem fertőzöttek, a betegség sem fordul elő. Ennek ellenére az Egyesült Államokban is fel-felüti a fejét, leggyakrabban Kaliforniában, Utah, Arizona, Nevada és Új-Mexikó államokban. A pestis kórokozója a fertőzött patkány bolhájának csípésével vagy a bolha ürülékének elfogyasztásával jut be az emberi szervezetbe. Ezért főként olyan egyének veszélyeztetettek, akik patkányok közelségében élnek (hajléktalanok, tengerészek, csatorna-munkások), különösen fertőzött trópusi vidékeken. A baktérium cseppfertőzéssel is terjed, ilyenkor jellemzően tüdőpestis jön létre. A járványok sok esetben légúti fertőzések sorozatával indulnak.

A történelem tanúsága szerint 75 millió embert pusztított el a pestis a 14. században, az emberiség száma ennek következtében jelentősen csökkent. A marseille-i nagy pestisjárvány 1720-1723 között 100 000 áldozatot követelt – ezt vizsgálja az Infection, Genetics and Evolution folyóiratban megjelent tanulmány, és arra próbál választ adni, fenyeget-e a pestis újbóli felbukkanásának veszélye.

Úgy találták, hogy számos tényező szól amellett, hogy az emberi népesség jelenleg is a pestis kockázatának árnyékában él. Ezek a tényezők: a közlekedés, a kereskedelem és új fenyegetésként a fejlődő országok, ahol több gyógyszer-rezisztens kórokozó bukkan fel és terjed el rohamosan.

A baktérium genetikailag fejlődésen ment keresztül: megváltozott a mód, ahogyan megfertőzi a gazdaszervezetet, ennek eredményeként életben képes maradni az emlősök vérében. A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az elkövetkező években hatékony intézkedésekre lehet szükség, a fertőzés elleni intézkedések negatív hatással lehetnek a gazdaságra, csökkenhet a turizmus és pánik törhet ki.

A történelem viszont bebizonyította, hogy ha megadjuk a betegségről a szükséges információt és megfelelően kezeljük a járványt, azzal elejét vesszük a pániknak és kontroll alatt tarthatjuk a betegséget.

Az USA Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hatósága (Food and Drug Administration) a tavalyi évben engedélyezte a levaquin nevű szert a pestis megelőzésére – bioterrorista támadás esetére.

(Forrás: Független)