A közúti balesetek leggyakoribb oka a fáradtság

A Virginia Műszaki Egyetem Közlekedési Intézetének átfogó kutatásából kiderült, hogy a közúti balesetek leggyakoribb kiváltó oka a fáradtság és a kialvatlanság. Korábban úgy gondolták, hogy a balesetek legfeljebb 2-3 százalékáért felelős a kimerültség, azonban az új kutatás szerint ez az arány inkább 20 százalék körül alakul. A felmérés eredményei arra is rávilágítanak, hogy a 18-20 éves korosztály kiemelkedően több fáradtságból kifolyólag bekövetkezett autóbalesetért felelős, mint bármely más korosztály.

A serdülőkorú fiatalok alvási ciklusa jellemzően el van csúszva, így későbbi órákban fekszenek le, azonban az iskola miatt korán kell kelniük, emiatt a fiatalok körében rendkívül gyakori a nappali fáradékonyság. Az idősebb sofőrök is gyakran kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy korán kezdődő munkájuk mellett késő éjszaka is fennmaradnak, de ők általában rutinosabban küzdik le a mérsékelt fáradtságérzetet, noha nem minden esetben.

Charlie Klauer, a Közlekedésbiztonsági Központ munkatársa szerint az volt a legmeglepőbb a kutatási eredményekben, hogy milyen gyakoriak a fáradtságból kifolyólag, nappal bekövetkezett balesetek. A számok azt mutatják, hogy összességében sokkal több fáradságból fakadó közúti baleset fordul elő nappal, mint az éjszakai órákban.

A felmérés elvégzéséhez a Virginia Műszaki Egyetem Közlekedési Intézet kutatói öt, párhuzamosan futó videócsatornán keresztül tudták megfigyelni a sofőrök éberségi szintjét, és az autó haladási paramétereit. „A balesetek 20 százalékánál, és majdnem bekövetkezett balestek 16 százalékánál a kimerültség volt a kiváltó ok. Az eredetileg összesen 100 sofőrt vizsgáló felmérés során láttunk lassan lecsukódó szemhéjakat, előrebiccenő fejeket, az arcizmok elernyedését, amik az úgynevezett »mikro alvás« egyértelmű jelei. Ez sokkal több, mint egy ásítás: ilyenkor a vezetők néhány pillanatra valóban elaludtak” – jegyezte meg Klauer.