A kézírás vizsgálatával mutatja ki a neurológiai rendellenességeket az új eszköz

Amerikai kutatók olyan táblagépes alkalmazást fejlesztettek ki, amellyel a kézírás során használt kézizmok vizsgálatával lehet kimutatni a Parkinson-kórt és más neurodegeneratív megbetegedéseket. A mozgató idegsejtek elektromos jelzések továbbításával utasítják az izmokat összehúzódásra. Az elektromiográfiai (EMG) vizsgálat az ilyen elektromos aktivitást rögzíti és vázolja fel táblázat formájában, hogy információt adjon a páciens izmairól és az azokat szabályozó idegsejtekről.

Az új diagnosztikai rendszerben a vizsgálati alany kezére EMG elektródákat csatlakoztatnak és kesztyűt húznak a kezére, hogy az elektródák a helyükön maradjanak. Az alany ezután egyszerű, sztereotipizált kézmozdulatok ismétlésével ír egy táblagép képernyőjére. Az írás két alapvető motoros összetevőből áll: a toll az ujjakkal történő erős megtartásából, valamint a kéz és az ujjak mozgatásából az írott szöveg megalkotásához.

A táblagépből és a felszíni EMG elektródákból is összegyűjtik az adatokat. Egy elemzőprogram hozza létre az izomtevékenység eredményét e kontrollált mozgássorozat alatt, és kimutatja a lényeges különbségeket a Parkinson-kóros betegek és az egészséges idős kontroll alanyok írása és írási viselkedése között. Ennek segítségével az orvosok kimutathatják és tanulmányozhatják a Parkinson-kórt és az ehhez hasonló neurodegeneratív betegségeket.

Az új rendszert a Norconnect Inc. vállalat szakemberei fejlesztették ki Michael Linderman vezetésével. További részletek a PLoS ONE szaklapban megjelent tanulmányban olvashatók.