Véglegesen megváltoztathatjuk szemünk színét

Azok az emberek, akik elégedetlenek szemük színével, gyakran használnak színes kontaktlencséket, ám egy sebészeti beavatkozás segítségével ma már ezt véglegesíteni is tudjuk. Ezt az operációt jelenleg a világon mindössze négy orvos tudja végrehajtani, egy mexikói, egy libanoni és egy török orvos mellett Shibu Varkey indiai szemész a negyedik, aki ezzel foglalkozik.

Eddig több mint ötven ember utazott már el az indiai Tamil Nadu-beli Trichi városába, hogy alávesse magát a körülbelül másfél millió forintot kóstáló írisz-implantációnak, melynek lényege, hogy egy szabadon választott színű és/vagy mintájú szilikon lencsét helyeznek a páciens valódi íriszére, elfedve így az eredeti színét. „Tavaly februárban kezdtem szépészeti célból végrehajtani a beavatkozást, azóta mintegy 60 esetben csináltam ezt a műtétet. Kezdetben pusztán orvosi céllal vágtam bele ebbe a fajta műtétbe, amikor is egy íriszkárosodást szenvedett fiút kellett kezeljek. Ilyen jellegű beavatkozások korábban is előfordultak, ám a szilikonos implantátum terjedéséve, a szépészeti célú műtétek is növekvő tendenciát mutatnak” – nyilatkozta Varkey.

Az összesen 10 indiai páciens közül nyolc kizárólag szépészeti céllal vetette alá magát a beavatkozásnak, és rajtuk kívül a világ számos országából érkeztek még páciensek, többek között Mongóliából, Iránból, Izraelből, Kuvaitból, Japánból és az Egyesült Királyságból. Ugyanakkor nem mindenki alkalmas alanya a műtétnek, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy a szeme elbírja-e a beavatkozást. Varkey elmondása szerint komoly szemvizsgálatoknak vetik alá a műtétre vállalkozókat, akiknek hetekig speciális ellátásban kell részesíteni szemüket, például rendszeresen mosniuk kell, és speciális szemcseppet kell használniuk.

„Ugyan ez egy végleges beavatkozás, a páciensek ennek ellenére később egy újabb műtéttel újabb implantátumot helyeztethetnek fel, vagy akár eredeti szemszínüket is visszakaphatják” – mondta Varkey, hozzátéve, hogy a színváltoztatás mellett akár mintázatot is lehet a szilikon íriszre festetni, tehát a páciens tényleg olyan szemmel jöhet ki a kórházból, amilyennel csak akar. Varkey elmondta, hogy eddig leginkább modellek és a szórakoztatóiparban dolgozó hírességek jártak nála, de az is előfordult, hogy egy Egyesült Államokban élő ázsiai származású páciense a jobb társadalmi beilleszkedés érdekében kérte a beavatkozást.

A műtét szépészeti célokból való széleskörű végrehajtását az Egyesült Államokban még nem engedélyezte a hatóság, az a klinikai tesztelés harmadik, utolsó, fázisában van. Varkey azonban már most bizton állítja, hogy a beavatkozás semmiféle mellékhatással sem jár.