A szégyenlős emberek szívesen választanak olyan termékeket, melyek elrejtik arcukat

Psychological Science című lap hasábjain nemrég közzétett tanulmány szerint azok az emberek, akik gyakran vannak zavarban, hajlamosabbak olyan termékeket vásárolni, melyekkel elrejthetik, vagy legalábbis előnyösebbé tehetik arcukat. Amint azt a kutatást vezető Ping Dong, a Toronto Egyetem doktorandusz hallgatója kifejtette, azt már korábbi vizsgálatok is kimutatták, hogy a szégyenlősebb emberek hajlamosabbak kerülni a nyilvános helyeket.

A mostani vizsgálat során azonban Dong és munkatársai, Xun Huang a Sun Yat-Sen Egyetemről, valamint Robert S. Wyer a Hong Kong-i Kínai Egyetemről arra a következtetésre jutottak, hogy az arc elrejtése egy tipikus viselkedési mód az ilyen típusú személyiségek körében.

Az első kísérlet során Dong és kollégái néhány alanyt arra kértek meg, hogy elevenítsenek fel a múltjukból egy zavarba ejtő, kínos eseményt, míg mások – a kontrollcsoport tagjai – azt a feladatot kapták, hogy írják le egy tipikus napjukat az iskolában. Ezek után valamennyiüknek osztályozniuk kellett különféle napszemüvegeket, és az eredmények azt mutatták, hogy azok, akik előzőleg egy kínos eseményt elevenítettek fel a múltjukból, nagyobb valószínűséggel választottak olyan napszemüvegeket, melyek nagyobb méretűek és sötétebb üvegűek voltak, azaz jobban elrejtették az arcukat.

Egy másik kísérlet során szintén hasonló eredményre jutottak a szakemberek, a szégyenlős, zavarban levő alanyok ugyanis – amikor megkérték őket, hogy különféle termékek közül válasszanak maguknak valamit  itt is nagyobb érdeklődést mutattak a napszemüvegek és a különféle bőrregeneráló arckrémek iránt, mint a sálak vagy cipők iránt. A kutatás során az is kiderült, hogy ha az alanyok egy-egy kínos esemény után valamilyen regeneráló arckrémet tettek magukra, kevésbé érezték zavarban magukat, és könnyebben létesítettek kapcsolatot másokkal, míg a napszemüveg viselésének nem volt hasonló hatása.

Dong a fentiek alapján úgy véli, elmondható, hogy a szégyenlősség hatására az emberek egyaránt szeretik elrejteni, illetve ápolni, regenerálni az arcukat, ám ezek közül csak az utóbbi az, ami  valójában csökkenteni is képes a zavarukat. A vizsgálat eredményei felvetnek néhány érdekes kérdést azzal kapcsolatban, hogy vajon akkor az emberek napszemüveg-viselési, illetve arckrém-használati szokásaiból le lehet-e bárminemű következtetést vonni, ám mindezt nehezíti az, hogy a kutatásban csak Hong Kong-i kínaiak vettek részt, a kulturális különbségek tehát nem mutatkoztak meg.