Nem mindenkinek jó az aszpirin
Az aszpirint alacsony dózisban a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentésére szokták felírni az orvosok. Egy új kutatás azonban arra a következtetésre jutott, hogy az aszpirin hatása a génvariánstól függ: van olyan gén, amely módosíthatja az aszpirin előnyös hatását, sőt vannak emberek, akiknek egy még ártalmas is lehet az aszpirin szedése.
„Egyszerű genetikai polimorfizmus (sokalakúság, többrétűség) az, amelyre jelentős hatással van az aszpirin, olyannyira, hogy meghatározza, védi-e vagy sem az aszpirin az illetőt a szív- és érrendszeri betegségektől” – magyarázza Kathryn Hall, a Beth Israel Deaconess Medical Center és a Harvard Medical School munkatársa.
A catechol-O-methyltransferase (COMT), amely kulcsszerepet játszik az aszpirin hatásában, egy, a katekolaminokat (hormonokat: epinefrint, norepinefrint és dopamint) lebontó enzim. Ezek a hormonok a rendellenességek egész sorára, többek közt a magas vérnyomásra is hatással vannak. Tudva, hogy az aszpirint a kardiovaszkuláris betegségek megelőzésére használják, a kutatók tudni szerették volna, hogy a COMT-variációk befolyásolják-e az aszpirin hatását.
A kérdés vizsgálata
A vizsgálatot 23 000 nőn (a Women’s Genome Health Study adatbázisából) végezték el, akiknek az állapotát 10 éven át követték. Véletlenszerű kiválasztással, kettős vak kísérlettel (sem a résztvevő, sem az orvos nem tudta, ki kapott aszpirint, ki E-vitamint és ki placebót) a következőket derítették ki.
„Az elemzés során megnézték, ki milyen homozigóta, pontosabban, melyik formájára nézve a COMT enzimnek homozigóta: a nagy aktivitású valinra (azaz val/val), vagy az alacsony aktivitású metioninra (met/met) – vagy heterozigóta, azaz val/met, és a két szélsőség közötti az enzim aktivitása.”
„A placebót kapott nők 23%-a val-val volt, tehát természettől fogva védett volt a szív- és érbetegségek ellen” – magyarázza Daniel Chasman genetikai epidemiológus. – „Ez az eredmény megismételte két másik populáción végzett kutatás eredményét, és már önmagában rendkívül érdekes.”
Amikor az aszpirin hatását a val/val polimorfizmusú nőkre nézték meg, meglepetésükre a természetes védelem eltűnt. „Azok a val/val nők, akik a kutatás során aszpirint kaptak, több szív- érrendszeri eseményt éltek meg, mint azok, akik placebót kaptak.”
A nők 28%-ánál, akik met/met polimorfizmusúak voltak, éppen fordítva történt: körükben kevesebb kardiovaszkuláris esemény történt, ha aszpirint kaptak, mint ha placebót. A 10 év követési idő alatt ez 91 aszpirinnel kezelt nőnél egy kardiovaszkuláris eseménnyel kevesebbet jelentett. A val/val nőknél viszont az aszpirin adagolása 91 nőnél egy esettel többet hozott.
Érdekes, hogy a met/met típusú nőknél az E-vitamin is csökkentette a szív- és érbetegségeket, szemben a placebóval. A kutatók hangsúlyozzák, hogy mivel a COMT genetikai variáns rendkívül gyakori, és mivel az aszpirint megelőzésképpen millióknak írják fel az orvosok, fontos volna, hogy az egyén genetikai profiljára szabják a terápiát.
„Okosabban kell kiválasztani a páciensek azon csoportjait, amelyek profitálhatnak az aszpirinből. Ahelyett, hogy minden veszélyeztetett páciensnek felírnánk, használnunk kell a genetika eszközeit, hogy megállapítsuk, kinek származik belőle előnye, és kinek kára.”