Ha tud fél lábon állni, jók az agyi erei

Aki legalább 20 másodpercig, maximum 1 percig meg tud állni fél lábon, annak nagy valószínűséggel jól működnek az agyi kiserei – mondják japán kutatók. Aki küszködik az egyensúlyozással, annak megnövekedett kockázattal kell számolnia az agyi kiserek károsodását illetően, még ha azt hiszi, hogy különben egészséges, és nincsenek klinikai tünetei.

„Kutatásunk azt mutatja, hogy a fél lábon egyensúlyozás kitűnő próbája az agyműködésnek” – mondja Yasuharu Tabara professzor (Kiotói Egyetem). „Azokra, akiknek rossz az egyensúlyuk, oda kell figyelni, mert emelkedett a kockázatuk az agyi megbetegedésekre és az emlékezési-tanulási hanyatlásra.”

A kutatásba 841 nőt és 546 férfit vontak be, átlagéletkoruk 67 év volt. Nyitott szemmel, egyik lábukat felemelve próbáltak megállni, maximum 60 másodpercen át. Az agyi kiserek állapotát mágneses rezonanciás felvétellel állapították meg.

Ha a kísérleti személy nem volt képes 20 másodpercnél tovább egyensúlyozni, bajok voltak az agyi kiserekkel, például kisméretű, tünetmentes infarktus (lakunáris infarktus) érte őket, vagy mikrovérzés fordult elő. Akiknek már volt egy ilyen infarktusuk, azok 16 százalékának nehézséget okozott az egyensúlyozás. Azoknak pedig, akiknek több volt, mint kettő, több mint harmaduk (34,5%) küszködött az egyensúlyozással. De hasonló volt az arány a mikrovérzéses esetekben is.

Az agyi megbetegedések az idősekre, magas vérnyomásúakra és a megvastagodott artériájúakra jellemzőbbek inkább. De azok is veszélyeztetettek, akiknek több mikrovérzésük és lakunáris infarktusuk volt, ők jellemzően csak rövidebb ideig képesek megállni fél lábon, és alacsonyabb kognitív teljesítményt tudnak nyújtani. Rájuk oda kell figyelni.