Új férfi fogamzásgátló a láthatáron

Átmenetileg sikerült terméketlenné tenni hím egereket egy olyan fehérje gátlásával, amely az emberi spermiumokon is megtalálható. A kalcineurin alapvető szerepet tölt be a hím egyedek termékenységének szabályozásában. A kezelés megkezdése után 5 nappal az állatok meddők lettek, a gyógyszer elhagyásával azonban a megtermékenyítő képesség visszatért.

A Science októberi száma egy olyan vizsgálatot mutat be, melynek során egerekben teszteltek egy új, nem hormonális jellegű készítményt.

Masahito Ikawa professzor és az Oszakai Egyetem munkatársainak vizsgálata nyomán talán megoldódhat a „férfitabletta” kérdése. A fehérje azonban különböző formákban van jelen, és egyelőre nem világos, hogy pontosan melyik az, amelyik valóban érintett a szabályozásban.

A kutatók első körben a fehérjét meghatározó géneket ütötték ki, ennek eredménye kevésbé mozgékony, a petesejtet megtermékenyíteni képtelen hímivarsejt lett. Ezt követően két, már ismert szerre, a ciklosporin A-ra, és a takrolimuszra fókuszáltak, melyek ismert kalcineurin-gátló hatással rendelkeznek.

A kezelés megkezdése után 5 nappal az állatok meddők lettek, a gyógyszer elhagyásával azonban a megtermékenyítő képesség visszatért. A két gyógyszert jelenleg az immunrendszer működésének gátlására használják autoimmun betegeknél, illetve szervátültetésen átesetteknél a kilökődés megelőzésére.

(Megjegyzendő, hogy az állatkísérletek eredményei nem feltétlenül működnek a humán szervezetben.)