Túl sok az időseknek adott gyógyszer?
Azért írja fel az orvos a gyógyszert, hogy segítsen rajtam. De mi volna, ha csökkentené az adagot? Lehet, hogy még jobban segítene? Az elmúlt években a szakértők már mondogatják, hogy az orvosoknak nem kellene olyan agresszíven kezelni idős betegeik magas vérnyomását vagy cukorbetegségét, különösen, ha más körülmények is csökkentik várható élettartamukat.
A hetvenes éveikben járóknak – vagy a még idősebbeknek – a nagyon alacsony vérnyomás vagy vércukorszint szédülést, zavartságot, elesést, sőt halált is okozhat. A Michigan Orvosegyetem és az Ann Arbor Egészségügyi Rendszer vizsgálatot indított annak tanulmányozására, volt-e foganatja a javaslatnak. A 70 év feletti diabéteszes páciensekre figyeltek, akiknek a vércukrát és a vérnyomását gyógyszerezéssel tartották kontroll alatt.
Összességében a 400 ezer idős beteg közül csak mintegy 100 ezernek változtattak – könnyítettek – a gyógyszerszedésén. Még azoknak is alig változtattak a gyógyszerelésén, akiknél a legkevesebb életév volt várható.
A közel 600 orvos és nővér, akit ellenőriztek, elméletben azt nyilatkozta, hogy csökkentené egy 77 éves, nagyon alacsony vércukorszinttel rendelkező cukorbeteg személy gyógyszereit, mert az hipoglikémiás sokk kockázatának teszi ki őt.
Dr. Jeremy Sussman általános belgyógyász tanársegéd, aki az orvosi kartonokat vizsgálta, hozzáfűzi, hogy az orvosok azzal a céllal írják föl a gyógyszeradagot, hogy hosszú távon segítsenek a páciensnek kontroll alatt tartani a vérnyomását vagy vércukrát, mert ezeket szabályozva a páciensek kockázata a sztrókra, szívrohamra, vagy a cukorbetegségnél a vakságra, idegkárosodásra, amputációra, veseelégtelenségre csökken.
Minden útmutatás részletes segítséget tartalmaz az orvos számára a gyógyszer felírásához, az adag csökkentéséhez vagy növeléséhez, hogy szabályozni tudja ezeket a kockázati tényezőket – végső soron az idős ember személyre szabott kezeléséhez. De sehol nincs leírva, mikor kell leállítani a gyógyszerszedést az igen idős pácienseknél, hogy elkerüljük a túl alacsony vérnyomást vagy a hipoglikémiát – mondja az orvos.
Ha egy páciens diabétesz gyógyszereken vagy magas vérnyomás elleni gyógyszereken „él” már sok éve, és most már a 70-es évei második felében jár, vagy még idősebb, már megkapta a legtöbb hosszú távú hasznát a gyógyszerszedésnek. De mivel a veszélyes vércukorszint vagy a vérnyomás leesése fokozódik a korral, a rövid távú kockázatot előbbre valónak kell tekintenünk a hosszú távú nyereségnél, amit még kaphat.
A doktor véleménye az is, hogy „az orvosok hozzászoktak, hogy arra gondoljanak, mikor kell bevezetni egy gyógyszert, és ha a páciens nem panaszkodik, úgy tűnik, minden rendben van. Leállítani a gyógyszerszedést – nem ez az első dolog, ami eszükbe jut. Minél több a bizonyíték ezeknek a gyógyszereknek a hasznáról és káráról, úgy tűnik, hogy vissza kell fognunk a gyógyszereket a páciensek egy részénél.”
Nehéz lehet egy idős embernek felismerni a túl alacsony vércukorszint azon jeleit, mint a zavartság vagy az agresszivitás, vagy a túl alacsony vérnyomásnál a szédülést. Ráadásul, amikor többféle gyógyszert szed, naponta többször vércukrot mérni fárasztó egy idős, beteg embernek. A kezelésük visszafogása gyakran megkönnyebbülést okoz nekik.