A bennünk élő pici „ellenség” kívánja a csokoládét

Ha rendszeresen olthatatlan vágyat érzünk egy hamburger, egy doboz jégkrém, vagy egy tábla csokoládé azonnali elfogyasztására, nem biztos, hogy ez azért van, mert olyan falánkok volnánk. Szakemberek szerint könnyen lehet, hogy az ételek utáni sóvárgás és a bélben található kórokozók között szoros kapcsolat van, ez áll mindennek a hátterében.

Amint arról dr. Carlo Maley, a New Mexico Egyetem szakembere beszámolt, a bélben számos mikroszkopikus méretű kórokozó található, melyek különféle módon befolyásolják az étkezési szokásainkat, többet között befolyással lehetnek a hangulatunkra, az ízlelésünkre, illetve a bél és az agy közötti idegpályákra is.

Legjobban mindez a Toxoplasma gondii nevű parazitán keresztül mutatható be, mely például rágcsálók agyába kerülve képes a viselkedésüket befolyásolni akár oly módon, hogy sebezhetőbbé teszi őket a macskákkal szemben. A megfertőzött egerek ugyanis bátrabban mennek ki a nyílt terekre, így megnő a kockázata annak, hogy szembe találják magukat az ellenséggel.

A kórokozó emberekbe is bejuthat, például háziállatok közvetítése révén, de akinek elég erős az immunrendszere, az mindezt észre sem veszi. Ha azonban valaki éppen beteg, akkor a parazita jelenléte nyugtalanságot, megnövekedett impulzivitást okozhat.

Hogy egy bélben található kórokozó miként befolyásolja az ember viselkedését, az attól függ, milyen hatással van az úgynevezett neurotranszmitterekre. Dr. Maley szerint embereknél az ételek utáni sóvárgás és a bélben található kórokozók között is szoros kapcsolat van, például a csokoládéra vágyók vizeletében más mikrobák találhatók, mint azokéban, akiket nem hoznak lázba az édességek. Ezért fordulhat elő, hogy sokan úgy érzik, meddő harcot folytatnak magukkal, amikor megpróbálják visszafogni édességfogyasztásukat, hiszen nem a saját akaraterejükkel kell megküzdeniük, hanem a bennük élő apró „ellenségekkel”.