Google-féle szép új világ

A magunkon viselhető elektronikai eszközökkel már most is figyelni lehet a lépéseink számát, az alvást vagy a pulzusszámot, az intelligens készülékek hamarosan a kedélyállapotunkat is képesek lesznek megfigyelni. A már létező „zseb terapeuta” érzékelők segítségével gyűjti és követi az adatokat, és meghatározza, mennyit mozog, kivel kommunikál a felhasználó.

A Google Life Sciences nemrég alkalmazta dr. Thomas Inselt, az elismert amerikai mentális egészségügyi szakembert, aki egy nemrég megjelent interjújában olyan érzékelőkről beszélt, amelyekkel rendkívül objektív módon mérhető az emberek viselkedése. Ezek a szenzorok az emberek beszédének elemzésével mutatják ki a pszichózis korai jeleit, figyelik meg a szorongás szintjét, vagy javasolják viselőiknek klinikai vizsgálatok elvégzését mentális egészségi állapotuk kiértékelésére.

Dr. Insel korábban 13 évig töltötte be az USA Országos Mentális Egészségügyi Intézetének igazgatói tisztét. A Chicago Ideas Week rendezvényen a szakértő így nyilatkozott: A technika nagyobb hatással lehet a mentális egészségügyi ellátásra, mint a szívbetegség, a diabétesz, a rák vagy más betegségek kezelésére, ezt a területet már a következő öt éven belül átalakíthatja.

Dr. Insel külön kiemelte, hogy az utóbbi időben azért nem csökkent az öngyilkosság okozta halálozás aránya, mert a mentális betegségek kezelését szolgáló rendszer Amerikában „nem működik”. A szakértő úgy véli, hogy a technika lehet a megoldás a mentális betegségek kimutatására, diagnosztizálására és kezelésére.

Más szervezetek is úgy vélik, hogy a technika fejlődése pozitív hatást gyakorolhat az emberek mentális egészségére. Tavaly például a University College London vezetésével egy nemzetközi pszichológus csoport avatárok és a számítógépes játékok technikájának felhasználásával egy önmagára ható helyzetet dolgozott ki. A módszert arra a célra fejlesztették ki, hogy gyógyítani lehessen az önkritikát. A virtuális valóságot is felhasználó módszerrel az emberek saját maguk életnagyságú digitális változatán keresztül tapasztalhatták meg a világot.

A Cambridge-i Egyetem számítógépes laboratóriumának kutatói nemrég fejlesztették ki Emotion Sense nevű alkalmazásukat, amely egyfajta „zseb terapeutaként” szolgálhat. A rendszer érzékelők segítségével gyűjt és követ nyomon adatokat telefonbeszélgetésekből, szövegekből és a környezeti zajokból, és meghatározza, mennyit mozog és kivel kommunikál a felhasználó. Ebből aztán láthatatlanul megfigyel bizonyos mintákat és kiszámítja, hogyan érzi magát a felhasználó, majd ötleteket, tanácsot vagy támogatást nyújt számára.