Nincs is szezonális depresszió?
Sokan panaszkodnak téli depresszióra, amikor is a sötét és a hideg miatt jelentősen rosszabbodik a közérzetük. Az alaszkai Auburn University kutatása szerint azonban nincs tudományos bizonyíték a szezonális depresszió létére. Semmilyen tudományos kutatás nem igazolja, hogy a tél az oka a sötét gondolatoknak, a szezonális depresszió vélhetően csak mítosz.
A szezonális affektív zavart (röviden: SAD) közel 30 éve ismeri a mentális betegségekkel dolgozó szakemberek zöme. Most mégis úgy néz ki, hogy a probléma nem is létezik – állítják a kutatók.
A depresszió jön és megy, ilyen a természete. Attól még, hogy valaki épp télen esik át a depresszió tünetein, nem jelenti azt, hogy az évszaknak bármi köze is volna a jelenséghez. Semmilyen tudományos kutatás nem igazolja, hogy a tél az oka a sötét gondolatoknak, és ha mégis volna ilyen összefüggés, ez lényegesen ritkább, mint hinnénk – állítja a kutatást vezető Steven LoBello, az Auburn University pszichológia professzora.
Dr. Matthew Lorber, a New York-i Lenox Hill Hospital kamaszokat kezelő pszichiátere egyetért abban, hogy a szezonális depresszió vélhetően egy mítosz a szakmában, a depressziót egyáltalán nem az évszak idézi elő.
Igazából gyógyszeripari lobbi áll a szezonális affektív zavar diagnózisként való elismerése mögött. Az volt a cél, hogy új gyógyszerek jelenhessenek meg a piacon, és mindenki, aki nem szereti a sötétet és a hideget, betegnek érezze magát, és a tüneteket enyhítő gyógyszereket szedjen – vélekedik a szakember.
A Clinical Psychological Science című szaklapban publikált kutatás szerint a SAD még 1987-ben került a DSM – a pszichológiai problémák bibliája – listájára, és a gyógyszeripar azóta jelentős hasznot húzott a nem létező betegség „kezeléséből”.